eReport.sk
počasie
Ilustračné foto: tasr

Počasie nás v nedeľu vytrápi: Sneženie, dážď, poľadovica a víchrica

Silný vietor, ale i výdatnejšie sneženie, ktoré budú v nedeľu (30. 1.) sprevádzať na Slovensku prechod studeného frontu, potvrdil Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Meteorologička Martina Sadloňová upozornila, že s prudkým až búrlivým vetrom je potrebné rátať najmä na západe krajiny a pod Tatrami. „V nárazoch dosiahne rýchlosť 60 až 90 kilometrov za hodinu, ojedinele aj viac. Ešte veternejšie bude na horách, kde rátame s víchricou, na hrebeňoch Tatier s mohutnou víchricou, prechodne až orkánom,“ spresnila Sadloňová.

Studený front prinesie podľa jej slov aj výdatnejšie sneženie, najmä na severe Slovenska. „V nižších polohách na západnom a strednom Slovensku očakávame aj dážď, preto sa v ranných hodinách bude tvoriť aj poľadovica,“ avizovala meteorologička. Pri silnom vetre sa budú tvoriť aj snehové jazyky a záveje. „Najnepriaznivejšiu situáciu očakávame v Žilinskom kraji, pod Tatrami a na horských priechodoch Nízkych Tatier,“ dodala Sadloňová.

SHMÚ vydal na nedeľu (30. 1.) viacero výstrah, zvýšené budú platiť na juhozápadnom Slovensku pred nárazovým vetrom, v regiónoch severného a stredného Slovenska pred vetrom na horách. Meteorológovia upozorňujú na riziko materiálnych škôd i nebezpečenstvo, ktoré môže silný vietor spôsobiť v doprave i pri vonkajších aktivitách.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Počasie nás v nedeľu vytrápi: Sneženie, dážď, poľadovica a víchrica

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti