eReport.sk
Aleksandar Lukašenko, foto:tasr

Počas razie v nezávislom denníku v Bielorusku zadržali troch novinárov

Bieloruské úrady vykonali v pondelok raziu v sídle nezávislého denníka a zadržali troch jeho novinárov. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na Bieloruskú asociáciu novinárov.
Polícia prehľadala sídlo novín Rehijanaľnaja hazeta v meste Maladzečna, ktoré sa nachádza asi 80 kilometrov severovýchodne od bieloruskej metropoly Minsk. Zadržala pritom šéfredaktora a dve novinárky tohto periodika.  

BAJ uvádza, že za posledných desať dní bolo v Bielorusku vykonaných 64 takýchto razií. Zadržiavaných je celkovo 32 novinárov, ktorí čakajú na súdny proces, alebo sú už vo výkone trestu. Bieloruské úrady v pondelok takisto zmrazili účty bieloruského PEN centra, združenia spisovateľov, na čele ktorého je Sviatlana Alexijevičová, držiteľka Nobelovej ceny za literatúru za rok 2015. Alexijevičová, ktorá je členkov opozičnej Koordinačnej rady, opustila Bielorusko minulý rok po tom, čo ju štátne orgány predvolali na vypočúvanie.

Súd v Minsku v pondelok udelil tresty odňatia slobody v dĺžke od päť do deväť rokov 11 osobám, ktoré boli obvinené z “radikálnych činov” a plánovania podpaľačstva. V Bielorusku vypukli v auguste 2020 masové protivládne protesty, keď bol prezident Alexandr Lukašenko oficiálne vyhlásený šiestykrát za víťaza volieb. Bieloruské úrady protesty potlačili za pomoci rozsiahlych represií a pokračujú v tvrdých zásahoch proti opozícii, aktivistom a novinárom.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport