eReport.sk
Policajti kráčajú po streľbe pred základnou školou Robb Elementary School v meste Uvalde v americkom štáte Texas 24. mája 2022.
Policajti kráčajú po streľbe pred základnou školou Robb Elementary School v meste Uvalde v americkom štáte Texas 24. mája 2022. Foto: tasr/ap

FOTO Po streľbe na základnej škole v Texase zomrelo takmer 20 detí! Biden: Prečo to stále dopúšťame?


AKTUALIZOVANÉ – Počet obetí masovej streľby, ku ktorej došlo v utorok na základnej škole v meste Uvalde v americkom štáte Texas, stúpol na najmenej 21. Medzi obeťami je 18 detí. O novej bilancii informoval v noci na stredu senátor za štát Texas Roland Gutierrez, odvolávajúc sa na texaské ministerstvo pre verejnú bezpečnosť. Píše o tom stanica CNN.

„Práve ma informovali…, že o život prišlo 18 detí,“ povedal pre CNN Gutierrez. Dodal, že pri streľbe boli zabití aj traja dospelí. Zatiaľ nie je jasné, či tento údaj zahŕňal aj strelca.

K streľbe došlo v utorok okolo poludnia miestneho času na základnej škole Robb Elementary School v meste Uvalde, ležiacom približne 135 kilometrov západne od mesta San Antonio.

FOTO V Texase zasahovali záchranné zložky a polícia, vlajka USA veje na pol žrde

GALÉRIA – Foto: tasr

Guvernér Texasu Greg Abbott na tlačovej konferencii uviedol, že podozrivý zo streľby, identifikovaný ako 18-ročný Salvador Ramos, vstúpil do školy vyzbrojený zbraňou a možno aj puškou a spustil paľbu. Motív jeho činu nebol bezprostredne známy. Podľa Abbotta pred samotným útokom pravdepodobne strieľal aj na svoju starú mamu.

Školu navštevujú deti vo veku okolo 7 až 10 rokov

Guvernér dodal, že strelca, miestneho obyvateľa a občana USA,  pravdepodobne zabili zasahujúci policajti. Udalosť už vyšetrujú príslušné orgány. Útočník konal sám.

Ide o najhoršiu masakru tohto druhu na základnej škole v USA od decembra 2012, keď na základnej škole Sandy Hook v meste Newtown v štáte Connecticut vtedy 20-ročný Adam Lanza zabil 26 ľudí vrátane 20 detí.

Bezprostredne nebolo jasné, koľko ľudí bolo pri streľbe zranených. Nemocnica Uvalde Memorial Hospital už predtým uviedla, že sanitkou alebo autobusom bolo privezených 13 detí. Ďalšia nemocnica informovala, že 66-ročná žena je v kritickom stave.

Základnú školu Robb Elementary School navštevuje takmer 600 žiakov vo veku okolo sedem až desať rokov.

Ide o najhoršiu masakru tohto druhu na základnej škole v USA od decembra 2012, keď na základnej škole Sandy Hook v meste Newtown v štáte Connecticut vtedy 20-ročný Adam Lanza zabil 26 ľudí vrátane 20 detí.

Reagovali Biden aj Harrisová

Prezident USA Joe Biden vyzval v noci na stredu počas emotívneho prejavu k národu v Bielom dome na nové obmedzenia predaja strelných zbraní.

„Kedy sa, preboha, postavíme proti zbrojárskej lobby? Kedy, preboha, urobíme to, čo treba urobiť?“ spýtal sa Biden v súvislosti s prísnejšou kontrolou zbraní. „Prečo sme ochotní žiť s týmto krviprelievaním? Prečo to stále dopúšťame?“ pýtal sa ďalej šéf Bieleho domu a následne dodal: „Je čas konať.“ V podobnom duchu sa vyjadrila aj americká viceprezidentka Kamala Harrisová: „Musíme mať odvahu podniknúť kroky… aby sme zabezpečili, že sa niečo také už nikdy nezopakuje.“

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

FOTO Po streľbe na základnej škole v Texase zomrelo takmer 20 detí! Biden: Prečo to stále dopúšťame?

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

Aktuálne