eReport.sk
Moderna, vakcína, koronavírus, covid
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/giovanni cancemi

Po smrti mužov vo veku 30 a 38 rokov japonská Okinava stopla používanie vakcíny od Moderny

Japonská prefektúra Okinava v nedeľu pozastavila používanie vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti Moderna. Urobila tak na základe zistení, že niektoré dávky boli kontaminované, informovala agentúra AFP.

„Pozastavujeme používanie vakcín proti (ochoreniu) COVID-19 od Moderny, pretože v niektorých z nich boli zistené cudzie látky,“ uvádza sa vo vyhlásení miestnej vlády.

Mužom podali dávku z pozastavenej šarže

Tento krok nastal deň po tom, ako japonské ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že vyšetruje smrť dvoch mužov, ktorí boli očkovaní vakcínou od Moderny. Obaja dostali dostali dávky zo šarže, ktorej používanie v krajine po správach o kontaminácii pozastavili. Príčina ich smrti nie je známa.

Muži vo veku 30 a 38 rokov zomreli začiatkom augusta niekoľkých dní po tom, ako dostali druhú dávku vakcíny od Moderny, uviedlo ministerstvo. Obom bola aplikovaná dávka z jednej z troch pozastavených výrobných šarží.

Nie je známe, či existuje príčinná súvislosť

Japonská vláda vo štvrtok pozastavila používanie 1,63 milióna dávok vakcín od Moderny, ktoré boli dodané do 863 očkovacích centier v rôznych častiach krajiny. Dôvodom boli správy o kontaminácii dávok z niekoľkých výrobných šarží.

Miestne média v súvislosti s kontamináciou dávok vakcín v Okinave uviedli, že nejde o rovnaké šarže vakcíny, ktoré vo štvrtok  vláda vyradila z obehu. Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že v súčasnosti nie je známe, či existuje príčinná súvislosť medzi úmrtím dvojice mužov a vakcínou.


Španieli: Vyšetrujeme príčinu kontaminácie dodávky

„V súčasnosti nemáme žiadne dôkazy o tom, že tieto úmrtia sú spôsobené vakcínou od Moderny. Je preto dôležité viesť oficiálne vyšetrovanie s cieľom zistiť, či existuje nejaké spojenie,“ uviedli v sobotu v spoločnom vyhlásení Moderna a farmaceutická spoločnosť Takeda, ktorá v krajine zodpovedá za distribúciu a predaj tejto očkovacej látky.

Dodávateľ, španielska farmaceutická firma ROVI, vo štvrtok vo vyhlásení uviedol, že vyšetruje príčinu kontaminácie dodávky, ktorá bola distribuovaná iba v Japonsku.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Po smrti mužov vo veku 30 a 38 rokov japonská Okinava stopla používanie vakcíny od Moderny

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti