eReport.sk
foto: shutterstock

Po lekároch kolabujú aj rodičia. Toto sa už nedá zvládať!


Už majú toho dosť! Nedostatok priestoru, technických zariadení, ale najmä času. Rodičia opisujú, čo zažívajú s deťmi počas online vyučovania. Od toho, že s nimi škola nekomunikuje, až po stratu zamestnania. Rodičia látajú a suplujú štát ako sa len dá.

Rodičia sa snažia venovať deťom pri vyučovaní. Neraz ich to stojí aj zamestnanie. Ilustračná foto Foto: TASR/AP

„Prosím o radu. Mám tri školopovinné deti, ktorým sa zlievajú online hodiny. Nemám toľko počítačov a na email mi zo školy nikto neodpovedá. Ako im mám zabezpečiť plnohodnotnú výučbu?“ pýtala si radu jedna z mamičiek na sociálnej sieti. Okamžite sa strhla debata. „Ja mám štyri školopovinné deti a pripojenie len jedno. Striedajú sa. Predmety, na ktorých neboli, robím s nimi. Vysvetľujem, píšeme úlohy, učíme sa a odosielame. Je to náročnejšie ako keby boli pripojení, ale zatiaľ to zvládame, no za cenu, že zo starej práce ma prepustili a do novej nemôžem,“ opísala ďalšia matka.

Niektorí, ktorí boli v podobných situáciách uvádzajú, že im s technickým vybavením pomohla škola. Ale niekedy nie je problém iba v nedostatku počítačov, ako s množstvom učiva. „Tiež mám tri deti. Prihlasuje sa každý zvlášť. Jedna na starej šunke – notebooku, druhá na niečom medzi tabletom a notebookom a tretí ide na mobile. Nie je to výhoda, pretože neviem z akého dôvodu sa synovi nedajú otvoriť dokumenty, takže keď niečo treba rýchlo, dobehne k babám. Ďalšej sa zase nedajú sťahovať fotografie. A keď učiteľka povie, máte päť minút na to, aby ste poslali to a to, inak vám to beriem ako nesplnenú úlohu, tak len vtedy chytám nervy,“ prezradila mamička.

Prváci a druháci by sa do škôl mohli vrátiť už od budúceho týždňa. Ilustračné foto: shutterstock

Viacerí rodičia upozorňujú aj na spotrebu dát, ale aj na nedostatok miesta. „Sme piati ľudia v dvojizbovom byte. Nemáme ani dvere medzi kuchyňou a obývačkou. V jednej izbe nemôžu byť dve deti online. Muž pracuje na homeoffice, veľa potrebuje telefonovať, čím ruší deti. Keď je syn v kuchyni, ja nemôžem variť. Tu nepomôže nik, len koniec tejto šialenosti,“ zhrnula jedna z diskutujúcich.

Aspoň prváci a druháci?

Lenže koniec je podľa všetkého v nedohľadne. V hre je zatiaľ možnosť, že by od 8. februára nastúpili do škôl aspoň deti prvého a druhého ročníka. „To si myslím, že je realistické očakávať. Urobíme pre to všetko, aby aspoň prváci a druháci v škole boli,“ prezradil v nedeľu premiér Igor Matovič, ktorý sa predstavy, že sa budú pri návrate do škôl deti testované, nevzdáva. Buď to budú takzvané kloktacie testy, alebo menej invazívne testy. „Sú aj alternatívne testy, ktoré idú nejaké dva centimetre do nosa. Je to neinvazívne, nie je to pre deti nepríjemné,“ povedal Matovič, ktorý sa vyhol odpovedi, či je reálne, aby sa všetky deti vrátili do škôl do konca februára.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Po lekároch kolabujú aj rodičia. Toto sa už nedá zvládať!