eReport.sk
minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO)
Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO). Foto: tasr

Pľujete Dubčekovi do tváre! Naďov prejav v parlamente bol drsný, takto obhajoval dohodu s USA

„Je naozaj načase, aby sme sa tých desiatok Rusov na Sliači zbavili. Aj 18 rokov po vstupe do NATO máme stále desiatky Rusov na Sliači. To Vám nevadí, kolegovia z opozície? Alebo to je OK, pretože na MiG-och a biznise s Ruskom sa vždy nabaľoval Váš kamoš Výboh?“ Aj toto povedal Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) v úvode diskusie k dohode o obrannej spolupráci s USA v pléne Národnej rady (NR) SR. Prinášame vám plné znenie Naďovho prejavu, ktoré po celý čas jeho rečnenia sprevádzal intenzívny piskot.

Vážený pán predseda, vážené dámy poslankyne, vážení páni poslanci,

v mene vlády Slovenskej republiky predkladám na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky návrh Dohody o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Spojených štátov amerických. Dohodu prerokovala a jednomyseľne schválila vláda Slovenskej republiky 12. januára 2022. Na základe splnomocnenia prezidentky Slovenskej republiky som Dohodu podpísal 3. februára 2022, spoločne s ministrom zahraničných vecí Spojených štátov amerických Antonym Blinkenom.

Na vyslovenie súhlasu predkladám materiál, ktorý je výsledkom takmer štyri roky trvajúcich rokovaní, ktoré kontinuálne prebiehali počas štyroch vlád. Rokovania začali v roku 2018, počas vlády Róberta Fica, pripomínam, na základe žiadosti slovenskej strany. Počas desiatok osobných rokovaní na Slovensku aj v USA a tiež počas pravidelných videokonferencií v priebehu štyroch rokov, bol text Dohody postupne upravovaný tak, aby čo najviac odrážal záujmy Slovenskej republiky, pričom rešpektoval zásadné pozície oboch zmluvných strán.

A rád by som veľmi úprimne poďakoval aj politikom politických strán SMER-SD a HLAS – sociálna demokracia, ktorí prišli s iniciatívou podpísať túto Dohodu a na 80% ju aj dohodli. Rokovania SR a USA kontinuálne prebiehali až do výmeny vlády v roku 2020 a naša vláda na ne plynule nadviazala.

Na strane Slovenskej republiky rokovania viedlo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky spoločne s Ministerstvom obrany Slovenskej republiky. Do rokovaní však boli zapojení odborníci a predstavitelia zo všetkých rezortov vlády Slovenskej republiky, ktorých sa Dohoda týka, predovšetkým Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, Ministerstva financií Slovenskej republiky, Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, atď., atď. Rád by som v mene rokovacieho tímu takto verejne poďakoval všetkým, ktorí sa do rokovaní zapojili a pomohli Slovenskej republike vyrokovať súčasný text Dohody. A rád by som veľmi úprimne poďakoval aj politikom politických strán SMER-SD a HLAS – sociálna demokracia, ktorí prišli s iniciatívou podpísať túto Dohodu a na 80% ju aj dohodli. Rokovania SR a USA kontinuálne prebiehali až do výmeny vlády v roku 2020 a naša vláda na ne plynule nadviazala.

Som úprimne a hlboko presvedčený, že Dohoda, ktorej návrh Vám predkladám, je dobrým a potrebným, ale tiež úplne prirodzeným suverénnym rozhodnutím Slovenskej republiky. Dohoda prináša pre Slovensko a jeho občanov viac bezpečnosti. Je rámcom pre jednoduchšie a predvídateľnejšie pôsobenie našich spojencov na našom území v prípade, že to bude potrebné. Zároveň jasne vyjadruje našu zahraničnopolitickú orientáciu, ktorú sme si na základe vlastnej suverenity zvolili v 90.-tych rokoch minulého storočia. Orientáciu, ktorú táto Národná rada Slovenskej republiky zakotvila pre Slovenskú republiku aj do Bezpečnostnej stratégie Slovenskej republiky a do Obrannej stratégie Slovenskej republiky. Len pripomínam, že za tieto dokumenty hlasovali aj mnohí z Vás, vážení poslanci opozície.

Aké to paradoxy! Je až šokujúco nechutné, že dnes vraj chcú predstavitelia opozície klásť vence k pamätníku Alexandra Dubčeka. Chápete, toho Alexandra Dubčeka, ktorého pri Moskvou riadenej okupácii Československa do Ruska prakticky uniesli. Keby ten Dubček žil a videl by, ako sa tej Moskve podriaďujete, bol by zhnusený.

Naše členstvo v NATO je dlhodobo jednou zo základných a nespochybňovaných línií našej zahraničnej, bezpečnostnej a obrannej politiky. Spoločné pôsobenie Ozbrojených síl Slovenskej republiky so spojencami v rámci NATO je základným kameňom našej schopnosti zvládať hrozby, ktoré sa v dnešnom svete vyskytujú. Vrátane ozbrojeného konfliktu v Európe.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pľujete Dubčekovi do tváre! Naďov prejav v parlamente bol drsný, takto obhajoval dohodu s USA

4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti