eReport.sk
Andreas Fath na videosnímke z roku 2017.
Andreas Fath na videosnímke z roku 2017. Zdroj: yt/rhea review

Plávaním v Dunaji upozorňuje na čistotu toku. Nemecký profesor navštívil Bratislavu

Nemecký profesor Andreas Fath plávaním v Dunaji upozorňuje na čistotu tohto vodného toku. Doteraz preplával približne 800 kilometrov. K Čiernemu moru by mal doplávať v polovici júna. V sobotu ho v Bratislave privítal minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

Dunaj každý deň do Čierneho mora vyplaví štyri tony plastového odpadu. „Veľmi dobre si na Slovensku uvedomujeme, aký máme poklad v podobe zásobární pitnej vody. Čistá pitná voda je pre nás dnes samozrejmosťou, no aby to tak aj ostalo, musíme ju chrániť,“ uviedol Budaj.

Kvalita vody sa sleduje v mesačných intervaloch

Slovenský úsek rieky Dunaj je dlhý 172 kilometrov a so svojimi prítokmi odvádza vodu z 96 percent územia Slovenska. Kvalita vody sa sleduje v pravidelných mesačných intervaloch, na území Bratislavy každé dva týždne. „Výsledky fyzikálno-chemických a chemických ukazovateľov neprekračujú limitné hodnoty a sú teda v súlade s požiadavkami na kvalitu vody,“ priblížila Jana Žjak z odboru komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.

Minister už podpísal Dunajskú deklaráciu

Ďalej uviedla, že Budaj podpísal vo februári spolu s ostatnými rezortnými kolegami krajín, ktorými preteká Dunaj, Dunajskú deklaráciu. „V nej ministri svojím podpisom potvrdili záujem schváliť aktualizovaný Plán manažmentu povodia Dunaja a Plán manažmentu povodňových rizík. Zároveň sa zaviazali, že vynaložia maximálne úsilie na uskutočňovanie vnútroštátnych opatrení zameraných na vzájomnú spoluprácu pri ochrane a trvalom využívaní Dunaja,“ ozrejmila Žjak.

Jedno z preventívnych opatrení proti zvyšovaniu odpadov aj v riekach je nedávno predstavená reforma nakladania so stavebným odpadom. Ďalším opatrením MŽP na znižovanie vzniku odpadu je zálohovanie plastových fliaš a plechoviek či zákaz jednorazových plastov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Plávaním v Dunaji upozorňuje na čistotu toku. Nemecký profesor navštívil Bratislavu

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie