eReport.sk
Plasty v oceánoch, oceány, plasty vo vodách
Plasty v oceánoch. Ilustračné foto: shutterstock

Plastové peklo v Chrovátsku: Z mora v letnej destinácii Slovákov vytiahli nemilé „prekvapenie“!

(Ne)prekvapivý nález! Neďaleko chorvátskeho ostrova vytiahli z mora tony plastového odpadu. Naozaj pekná vizitka ľudí!

Pätnásť ton odpadu vytiahli z mora neďaleko chorvátskeho ostrova Vis v rámci projektu Mysli zeleno, zameraného na vyčistenie morského dna. Našli sa tam napríklad bicykle, pneumatiky z kamiónov, autobatérie a dokonca vojenská výzbroj. V utorok to oznámili organizátori akcie, na ktorých sa odvolala tlačová agentúra HINA.

Akciu usporiadal potápačský klub „Roniti se mora“ zo Záhrebu v partnerstve s Nadáciou na ochranu životného prostredia a energetickej efektivity, s chorvátskou redakciou časopisu National Geographic a s miestnou environmentálnou organizáciou C.I.O.S. Do projektu Mysli zeleno sa zapojilo 60 potápačov, ktorí  v prístave pre trajekty, popri pobreží a v zátoke s plážou Stonca na spomínanom ostrove Vis čistili tri dni morské dno od odpadkov. „Najväčšie kusy odpadu boli kovová konštrukcia lode, rúry kanalizácie, plastový čln, bicykle a pneumatiky z kamióna. Väčšinu odpadkov tvorili staré autobatérie a stavebný odpad, pričom malých plastových odpadkov bolo oveľa menej,“ uviedli potápači.

Medzi vylovenou vojenskou výzbrojou bola talianska krátka puška, munícia a niekoľko nožov. Tento materiál odovzdali na odsolenie. Potápači strávili pod hladinou dovedna vyše 600 hodín. Časť nájdeného materiálu sa predá a zisky pôjdu organizácii Detské dedinky SOS.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Plastové peklo v Chrovátsku: Z mora v letnej destinácii Slovákov vytiahli nemilé „prekvapenie“!