eReport.sk
Foto: shutterstock

Piť alebo nepiť kávu? Desať dôvodov prečo ÁNO

Situácia na Slovensku sa zlepšuje a všetci veríme, že sa protipandemické opatrenia začnú uvoľňovať a otvoria sa aspoň terasy podnikov. Nejeden z nás sa už teší na to, že si sadne do kaviarne a vychutná si svoj obľúbený kofeínový nápoj.

O káve koluje množstvo mýtov a mnohí sa boja, že je zdraviu škodlivá. Pravda je ale iná. Odborníci tvrdia, že obsahuje takmer 200 látok, ktoré majú pozitívne účinky na zdravie. Okrem kofeínu s povzbudzujúcim účinkom, je to aj veľké množstvo antioxidantov zabraňujúcich oxidačnému stresu a vysoký obsah draslíka a horčíka v nej, má zas veľký význam z hľadiska výživy.

Prečo piť kávu? Tu je 10 dôvodov:

1. Znižuje riziko rakoviny
Bol preukázaný ochranný, antioxidačný účinok kávy v súvislosti s niektorými druhmi rakoviny. Výskumy ukázali, že 2 šálky kávy denne znižujú riziko výskytu rakoviny maternice o 7 percent.

2. Ochorenie pečene
Už 3 šálky kávy denne chránia pred rizikom cirhózy. Káva tiež zmierňuje negatívne účinky alkoholu.

3. Cukrovka
Pravidelná konzumácia kávy znižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu, pretože káva podporuje vylučovanie pepidov (organických chemických zlúčenín) v tráviacej sústave, jej pitím dochádza ku zníženiu hladiny glukózy v krvi.

4. Cholesterol
Filtrovaná alebo instantná káva vám cholesterol nezvyšuje.

Foto: shutterstock

5. Srdce
Vplyvom kofeínu dochádza v tele k uvoľňovaniu kortizolu a adrenalínu do krvi. Tento proces podporuje činnosť srdca a zvyšuje srdečný tep. Samozrejme, ľudia s vysokým či kolísavým krvným tlakom si musia dávať pozor.

6. Obličkové kamene
Pitie kávy zabraňuje tvorbe močových kameňov ešte účinnejšie ako pitie vody.

7. Depresie
Optimálne 2 – 3 šálky kávy denne spôsobia, že telo začne produkovať hormonálne látky – serotín, dopamín a noradrenalín, ktoré majú vplyv na náladu a pocity šťastia. Naopak, nadmerné pitie kávy môže spôsobiť nervozitu a nepokoj.

8. Astma a bolesti hlavy
Kofeín uvoľňuje kortizol a adrenalín, ktorý zvyšuje krvný tlak, čím sa zrýchľuje činnosť srdca a tým sa uvoľňujú priedušky.

9. Lepšia pamäť
Kofeín v káve blokuje špecifické receptory adenozínu v nervových tkanivách, čím sa udržuje stav aktivity, ale proces zlepšuje aj celkovú pamäť.

10. Zuby
Káva pôsobí aj proti zubnému kazu, pretože obsahuje látky, ktoré bránia šíreniu baktérií. Pochopiteľne to však musí byť káva bez cukru.
Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport