eReport.sk
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu počas výsluchu na okresnom súde v Jeruzaleme.
Benjamin Netanjahu. Foto: tasr/ap

Philip bude veľmi chýbať Izraelu, píše Netanjahu. Na úmrtie britského princa reaguje aj Putin

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier v piatok uviedol, že zosnulý britský princ Philip sa zaslúžil o demokraciu a mier, keď ako člen Kráľovského vojenského námorníctva bojoval za oslobodenie Európy spod nacistického teroru. Philip zohral podľa Steinmeiera “dôležitú úlohu pri zmierení našich krajín po hrôzach druhej svetovej vojny”. Informovala o tom agentúra AP.

Lojálnym služobníkom Spojeného kráľovstva nazval Philipa nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas. “Sme hlboko zarmútení úmrtím Jeho Výsosti princa Philipa. Naše myšlienky a modlitby sú s kráľovskou rodinou, obyvateľmi Commonwealthu a všetkými, ktorí ho vrúcne milovali,” napísal na Twitteri šéf nemeckej diplomacie. “Prežil dlhý život v službe svojej krajine,” dodal.

Zármutok nad piatkovým úmrtím princa Philipa vyjadrila na sociálnych sieťach i predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. “V tento smutný deň by som chcela vyjadriť moju úprimnú sústrasť Jej Veličenstvu kráľovnej, kráľovskej rodine a obyvateľom Spojeného kráľovstva,” napísala šéfka EK na Twitteri. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na sociálnej sieti uviedol, že princ Philip bude veľmi chýbať Izraelu aj celému svetu.

Kanadský premiér Justin Trudeau uviedol, že na princa Philipa sa bude “láskyplne spomínať ako na oporu v živote našej kráľovnej”. “Myšlienky všetkých Kanaďanov sú s kráľovnou a celou kráľovskou rodinou, ktorá smúti v dôsledku tejto obrovskej straty,” napísal na Twitteri.

Tlačová služba Kremľa podľa denníka The Guardian oznámila, že sústrasť kráľovnej Alžbete II. vyjadril v telegrame i ruský prezident Vladimir Putin. Princ Philip bol podľa Putina “spojený s mnohými dôležitými udalosťami v najnovších dejinách vašej krajiny”. Philipa rešpektovala britská verejnosť i zahraničie, dodal.

Úprimnú sústrasť vyjadrili kráľovnej i celej jej rodine a občanom Spojeného kráľovstva aj rakúsky kancelár Sebastian Kurz, indický premiér Naréndra Módí a ďalší štátni predstavitelia.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport