eReport.sk
Peter Pellegrini a členovia strany Hlas-SD. Foto: tasr

Pellegriniho kontakty na autobusársky klan: Miliónové kaštiele a priveľa náhod!

Ten má ale kontakty! Bývalý šéf vládneho kabinetu Peter Pellegrini je známy svojimi konexiami na miliónovú spoločnosť Slovenská autobusová doprava Zvolen, z časti vlastnenú aj štátom. Ten v minulosti kontakty s firmou zľahčoval aj pre možný konflikt záujmov. No zdá sa, že miláčik predvolebných prieskumov má k vedeniu firmy bližšie, ako sa na prvý pohľad zdalo. EReport zisťoval, kto za firmou stojí. Čo je zač rodinný klan Polónyovcov? A čo majú spoločné s obľúbeným opozičným politikom?

Spoločnosť SAD Zvolen podniká v oblasti regionálnej autobusovej dopravy a sprostredkúva mestskú dopravu napríklad v Banskej Bystrici. V roku 2019 mala akciovka podľa Finstatu tržby vyše 16 miliónov eur. No čo sa týka zisku išli do mínusu 1,5 milióna eur. Výnosy za ten istý rok mali vyše 42 miliónov eur. Na prvý pohľad ide len o bežnú spoločnosť s jasným predmetom podnikania, no ak by sa pred rokom nedostali do otvorenej vojny s mestom pod Urpínom, verejnosti by zrejme vplyvné konexie na známe politické eso unikli.

Lunter vs SAD-ka a Pellegrini

Spor medzi župou a autobusármi sa začal rysovať po prevzatí moci v Banskobystrickom samosprávnom kraji v roku 2018. Marian Kotleba totiž ako dosluhujúci šéf kraja ešte stihol podpísať expresnú zmluvu so SAD Zvolen, ktorá nebola pre kraj práve najvýhodnejšia. Po tom ako Ján Lunter obsadil miesto župana po veľkom „upratovaní” dodatky k zmluvám objavil. Kraj chcel ale listiny podpísať nanovo, čo sa nepáčilo zvolenskej SAD-ke.

Župan Ján Lunter. – Foto: tasr

Dve nezávislé právnicke kancelárie dokonca župu utvrdili v tom, že podpísané dodatky neboli úplne s kostolným poriadkom. Obe strany sporu sa zhodli na jednom, konflikt poputuje na súd. Okresný súd ale rozhodol a autobusárom do smiechu nebolo. Uznal totiž dodatky za nezákonné. SAD Zvolen ale už siahol k hraničnému kroku a pozastavil autobusovú dopravu v meste.

Strácate sa v tom? Nebojte sa, vtedajší premiér Peter Pellegrini sa už pomaly hlási k slovu. Župan Ján Lunter sa v kritickej situácii obrátil na jedného z vlastníkov autobusárskej spoločnosti. Na štát. A ako sa ten v kritickej situácii zachoval? Minister hospodárstva Peter Žiga dal od konfliktu ruky preč a premiér sa zachoval svojsky.

Predseda predstavenstva SAD Zvolen Adrián Polóny. – Foto: tasr

Pellegrini nezasiahol

Luntera pokáral a dokonca ho obvinil z neschopnosti. „Preto ho vyzývam, aby namiesto toho, ako sa pokúša mne dovolať, a namiesto toho, aby míňal čas a písal listy dnes a expresne mi ich tu doručoval, aby si sadol za rokovací stôl a aby zabezpečil všetko na to, aby doprava ľudí nielen do práce, ale aj do nemocníc, aj do škôl od pondelka fungovala a aby sa SAD Zvolen vyhla týmto aktivitám, ktoré oznámila, že od soboty prestane poskytovať prímestskú dopravu. Je to zodpovednosť pána župana,” obul sa do Luntera Pellegrini. A ako samotný spor vlastne dopadol? EReport sa opýtal rovno župy. „Banskobystrický samosprávny kraj sa dlhodobo snaží o usporiadanie vzťahov tak, aby bola dopravná obslužnosť prímestskou dopravou zabezpečená bez komplikácií a v prospech obyvateľov kraja. Spor o tzv. „Kotlebove dodatky“ zatiaľ nie je ukončený, čaká sa na rozhodnutie krajského súdu,” osvetlila šéfka komunikácie na župe Lenka Štepáneková

Po Pellegriniho „výpade” proti župe sa ale viaceré médiá začali pýtať, či za premiérovou zhovievavosťou so zvolenskou firmou nie je niečo viac. A bolo.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity