eReport.sk
Prezident SR Peter Pellegrini
zdroj fb/Prezident SR Peter Pellegrini

Pellegrini: SR sa zúčastní na finančnej pomoci NATO pre Ukrajinu


Hlavnými témami summitu NATO vo Washingtone sú posilňovanie kolektívnej obrany, Ukrajina a rozvoj spolupráce s partnermi Aliancie, uviedol v utorok prezident SR Peter Pellegrini. Slovensko sa podľa neho pridá k novej finančnej pomoci NATO pre Ukrajinu a Pellegrini vo Washingtone absolvuje aj stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

„Môj cieľ, s ktorým sa zúčastním na všetkých rokovaniach, je jasný – hovoriť o stabilite, mieri a prezentovať Slovensko ako silnú, stabilnú a demokratickú krajinu,“ napísal prezident.

Pellegrini vo videu zverejnenom na sociálnej sieti za najdôležitejšiu otázku summitu z pohľadu SR aj iných krajín označil článok o budúcom členstve Ukrajiny v NATO. „Tam sa veľmi, veľmi precízne hľadá tá formulácia, alebo tie slová, tak aby od vilniuského summitu došlo k nejakému posunu,“ povedal. Lídri členských krajín NATO vlani v júli na summite vo Vilniuse potvrdili prísľub, že Ukrajina sa v budúcnosti stane členom tejto aliancie.

Rozhodnutie na každej jednej krajiny

SR podľa Pellegriniho súhlasí, aby do textu bolo doplnené, že rozhodnutie každej krajiny, ktorá má právo rozhodovať sa o svojej budúcnosti a požiadať o členstvo v hocijakej organizácii, je vždy závislé od rozhodnutia členských krajín danej organizácie. Vyjadril presvedčenie, že sa to pri rokovaní o finálnej verzii textu podarí udržať.

Stoltenberg potvrdil špekulácie

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg minulý týždeň potvrdil, že NATO v roku 2025 poskytne Ukrajine vojenskú pomoc v hodnote 40 miliárd eur. Slovensko sa podľa Pellegriniho zúčastní na vytvorení tohto nového finančného balíka a bude doňho prispievať svojou čiastkou. Spresnil, že do tejto čiastky sa môžu započítať rôzne aktivity, ktoré SR pre Ukrajinu už vykonalo alebo vykonáva.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Migranti. Zdroj FB Verejnosť proti nátlaku a psychickému mučeniu
  2. Po ruskom raketovom útoku v ukrajinskej metropole Kyjev
  3. Zelensky pricestoval do Washingtonu

V oblasti mierových rozhovorov medzi Ruskom a Ukrajinou je podľa Pellegriniho potrebná aj účasť ruskej strany. Pripomenul iniciatívy ako mierový summit vo Švajčiarsku či ďalšie plánované podujatia. „Myslím si, že ďalšie stretnutie bez účasti predstaviteľov Ruskej federácie – to je už jedno, na akej vysokej diplomatickej úrovni – je odsúdené na zánik,“ povedal.

Pellegrini má počas summitu absolvovať aj bilaterálne rokovanie s ukrajinským prezidentom. Podľa vlastných slov by ho zaujímal Zelenského reálny pohľad na to, ako sa bude situácia na fronte v najbližších týždňoch a mesiacoch vyvíjať a ako v skutočnosti prebieha dodávanie pomoci. „Budeme ale hovoriť aj o tom, aké sú vzťahy medzi Slovenskom a Ukrajinou, ako Slovensko pomáha zabezpečovať energeticky samotnú Ukrajinu,“ povedal.

Zdroj: tast

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pellegrini: SR sa zúčastní na finančnej pomoci NATO pre Ukrajinu

Odoberať
Upozorniť na
11 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne