eReport.sk
Vojak odnáša petičné hárky za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách do Prezidentského paláca v Bratislave v pondelok 3. mája 2021.
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Pellegrini, Remišová, SaS a ďalší reagujú na krok prezidentky v súvislosti s referendom

Mimoparlamentná strana Hlas-SD rešpektuje právo prezidentky Zuzany Čaputovej obrátiť sa na Ústavný súd (ÚS) SR v súvislosti s petíciou za vyhlásenie referenda o skrátení volebného obdobia NR SR. Stranu mrzí, že ľudia budú musieť čakať na referendum ešte ďalšie mesiace. Informovala o tom hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

“Sme presvedčení, že vyjadrenie vôle ľudí v referende je plne v súlade s ústavou a zásadami demokratického a právneho štátu. Na druhej strane, každý mesiac tejto vlády škodí Slovensku a mrzí nás, že ľudia na možnosť prejaviť svoj názor v referende budú musieť ďalšie mesiace čakať,” vyhlásil líder Hlasu-SD Peter Pellegrini.

SaS rešpektuje právo prezidentky

Koaličná SaS rešpektuje právo prezidentky SR Zuzany Čaputovej obrátiť sa v súvislosti s referendom o predčasných voľbách na Ústavný súd (ÚS) SR. Strana deklaruje, že výsledok prípadného platného referenda bude akceptovať. Uviedol hovorca strany Ondrej Šprlák. Strana Za ľudí bude rešpektovať akékoľvek rozhodnutie ÚS

“SaS rešpektuje právo prezidentky obrátiť sa na ÚS SR v súvislosti s ústavnosťou referenda o predčasných voľbách,” uviedla strana. Považuje tiež za dôležité, aby bolo rozhodnutie voličov v referende pre politikov záväzné a tí následne podľa neho hlasovali aj v parlamente.

“Akékoľvek bude rozhodnutie Ústavného súdu, strana Za ľudí to bude rešpektovať,” uviedla šéfka strany a vicepremiérka Veronika Remišová.

Hipš: Je dôležité, aby Ústavný súd raz a navždy rozhodol

Mimoparlamentné strany Spolu a Dobrá voľba podporujú rozhodnutie prezidentky SR Zuzany Čaputovej obrátiť sa na Ústavný súd (ÚS) SR v súvislosti s petičnou akciou za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách.

“Je dôležité, aby Ústavný súd raz a navždy rozhodol, či je alebo nie je možné pomocou petície a vyhlásenia referenda skrátiť volebné obdobie a vyvolať predčasné voľby,” vyhlásil predseda Spolu Juraj Hipš.

Drucker: Nepotrebujeme ďalšie spory a pochybnosti

Žiadosť o preskúmanie ústavnosti vyhlásenia referenda považuje predseda Dobrej voľby Tomáš Drucker za rozumný krok. “Nepotrebujeme ďalšie spory a pochybnosti. Je dobre, keď túto otázku Ústavný súd raz a navždy vyrieši,” zdôraznil. Doplnil, že 600.000 vyzbieraných podpisov je jasný signál obrovskej nespokojnosti so súčasnou vládou.

Prezidentka chce vyriešiť sporné otázky

Prezidentka považuje podľa svojich slov za správne vyriešiť všetky sporné otázky ešte pred vyhlásením referenda, aby neskôr nemohol byť spochybnený ani jeho priebeh a ani jeho výsledok. Hlava štátu deklarovala, že v prípade potvrdenia ústavnosti referendum vyhlási tak, aby sa mohlo konať v septembri. Na ÚS sa prezidentka obráti vo štvrtok (13. 5.), ten bude mať na posúdenie 60 dní.

Petíciu za referendum o predčasných voľbách podporilo vyše 585.000 ľudí. Iniciovali ju Hlas-SD, Smer-SD, pridala sa SNS, Socialisti.sk a ďalšie organizácie. Strany deklarujú, že má ísť o apolitické občianske referendum. Iniciatívu podporila aj Konfederácia odborových zväzov SR. Občanov sa chcú v referende pýtať, či súhlasia s tým, aby sa skrátilo ôsme volebné obdobie Národnej rady SR tak, aby sa parlamentné voľby vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov referenda.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport