eReport.sk
prezident SR Peter Pellegrini, foto:tasr

Robí to, čo deklaroval! Prezident Pellegrini bránil pozície Slovenska na samite EÚ


Samit Európskej únie v Bruseli bol príležitosťou pre prezidenta SR Petra Pellegriniho stretnúť sa s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a zaujať pozície k prerokúvaným témam o budúcim vývoji Únie.

Pellegrini v piatok doobeda novinárov informoval, že na samite, ktorý sa skončil uplynulý štvrtok krátko pred polnocou, nešlo len o zhodu na obsadení najvyšších funkcií v euroinštitúciách, ale aj o prijatie strategickej agendy EÚ na nasledovných päť rokov, dianie na Ukrajine a na Blízkom východe.

Krátke stretnutie so Zelenským

So Zelenským mal krátke stretnutie, dlhšie rokovania si naplánovali počas samitu NATO vo Washingtone. Slovenský prezident ho informoval o aktivitách Slovenska voči Ukrajine, najmä pri poskytovaní elektrickej energie. Hovoril i o posilnení slovenského zbrojného priemyslu pri výrobe munície, čím Slovensko vychádza v ústrety rôznym iniciatívam iných štátov, aj o odmínovaní a poskytovaní humanitárnej a technickej pomoci.

Podpis bezpečnostného paktu EÚ s Ukrajinou

Zelenskyj na samite podpísal bezpečnostný pakt s EÚ. Dohodnuté záväzky zo strany EÚ sú podľa Pellegriniho zhrnutím toho, čo už Únia robí a je tam aj klauzula o autonómnom rozhodnutí členských štátov o spôsobe, ako sa zapoja do pomoci. „Slovensko nie je nútené poskytovať inú pomoc, akú si želáme alebo sme schopní poskytnúť,“ vysvetlil prezident. Dodal, že Slovensko poskytne všetky dohodnuté komerčné dodávky, bude pokračovať v oprave poškodenej vojenskej techniky a najmä v dodávkach v oblasti energetiky, humanitárnej pomoci a pri realizácii projektov na báze dohody medzi vládami oboch krajín, ktoré pomáhajú rozvoju Ukrajiny.

Situácia na Blízkom východe

Počas diskusií o Blízkom východe a humanitárnej pomoci Pellegrini ponúkol pomoc slovenskej vládnej letky na prevoz zranených osôb z Pásma Gazy do nemocníc v krajinách EÚ.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Prezident Peter Pellegrini počas prebiehajúceho dvojdňového samitu EÚ v Bruseli
  2. Šéfka Európske komisie Ursula von der Leyenová
  3. Sprostredkovateľom mieru by mohla byť Čína
  4. novozvolený prezident Peter Pellegrini

Pri preberaní strategickej agendy EÚ boli kľúčovými témami podľa neho konkurencieschopnosť, pričom Slovensko trvalo na tom, aby nedochádzalo k dvojakému zaobchádzaniu na jednotnom trhu a k dvojakej kvalite potravín. Slovensko požiada Radu EÚ, aby zaviazala eurokomisiu k prijatiu konkrétnych krokov na zamedzenie tohto problému vo všetkých krajinách eurobloku.

Spoločné projekty v oblasti obrany

Prezident ocenil, že počas rokovaní o obrane a bezpečnosti rezonovali témy o spoločných projektoch v oblasti obrany. Hovorí sa aj o celoeurópskom systéme protivzdušnej obrany, čo je podľa neho pre Slovensko veľmi zaujímavé najmä teraz, keď zostalo bez ochrany svojho vzdušného priestoru.

Pellegrini zdôraznil, že ide o doplnkové projekty k aktivitám NATO a nie je to krok k vytváraniu akejsi spoločnej európskej armády. Ambície lídrov EÚ sú skôr zamerané na posilnenie obranného európskeho priemyslu a na podporu jeho výrobných kapacít, na čom sa Slovensko chce určite zúčastňovať a už teraz vidieť, že po rokoch stagnácie slovenský obranný priemysel opäť začína rásť.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Robí to, čo deklaroval! Prezident Pellegrini bránil pozície Slovenska na samite EÚ

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne