eReport.sk
Andrej Babiš, Herbert Kickl, Viktor Orbán Zdroj: X (Twitter) AB

Patrioti pre Európu sa stali novou frakciou v Európskom parlamente


Aliancia krajne pravicových strán v Európskom parlamente (EP) nazvaná Patrioti pre Európu, ktorú pred vyše týždňom predstavil maďarský premiér Viktor Orbán spolu s českým expremiérom Andrejom Babišom, sa v pondelok oficiálne stala europarlamentnou frakciou.

Kto frakciu povedie?

Nemenovaní francúzski a talianski europoslanci ešte pred očakávaným ohlásením vzniku frakcie agentúre AFP povedali, že Patriotov pre Európu povedie líder francúzskeho Národného združenia (RN) Jordan Bardella, ktorý je pravou rukou Mariny Le Penovej. Kovács v príspevku na platforme X uviedol, že Patrioti budú „bojovať za budúcnosť a suverenitu Európanov“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zelensky pricestoval do Washingtonu
  2. Ruský prezident Vladimir Putin

Skupina už cez víkend získala dostatok nových členov na to, aby sa stala europarlamentnou frakciou. Na to je potrebných zisk minimálne 23 europoslancov z aspoň siedmich členských krajín EÚ.

Silná pronárodná skupiny

V pondelok pripojenie k Patriotom ohlásilo aj RN, ktoré má v EP 30 mandátov, a talianska strana Liga vedená Matteom Salvinim, ktorá ich má osem. Patrioti sa tak s 84 poslancami stali treťou najväčšou frakciou v europarlamente, a to po Európskej ľudovej strane (EPP) a stredoľavicových Socialistoch a demokratoch (S&D). RN aj Liga boli predtým členmi politickej skupiny Identita a demokracia (ID).

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Patrioti pre Európu sa stali novou frakciou v Európskom parlamente

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne