Národná rada chcela kráčať s dobou, no zrejme urobila krok vedľa! Inštitúcia pred rokmi iniciovala projekt výroby parlamentnej apky, ktorá mala prinášať horúce informácie o poslancoch a politickom dianí. Zhotoviť ju dali firme, ktorá sa pravidelne pasuje s tisícovými dlžobami a z prezentácie aplikácie sa stalo fiasko! Dámy a páni, parlament predstavuje iNRSR…teda predstavil už pred rokmi, no takmer nikto o ňu nezakopol. Kde sa stala chyba?
Aplikácia iNRSR monitoruje parlamentný život a ponúka novinky z rokovaní. Okrem iného apka ponúka v portfóliu služieb aj online prenosy schôdzí, profily poslancov či dokonca ich virtuálny zasadací poriadok. Vedenie parlamentu síce zvolilo pri šírení informácií z parlamentného diania inovatívny prístup, no zdá sa, že poriadne zakoplo.
Dlžoby na krku
Za pozornosť stojí aj samotná firma, ktorá apku pre smartfóny dala dokopy. Národnej rade ju odovzdala v roku 2015 a už v roku 2016 fachčila pre operačné systémy smartfónov. Garwan Consulting s.r.o. funguje od roku 2008 a podľa verejne dostupnej zmluvy si prilepšila za dodanie apky 16-tisíc eur. Zdá sa, že firma sa topí v poriadne mastných dlhoch.
Podľa databázy Finstat ju ťahajú ku dnu poriadne dlžoby. EReport na jednej z databáz zistil, že firma má spolu 204 historických dlhov a z toho tri aktívne. Dokopy, tak v súčasnosti dlhuje Sociálnej poisťovni, zdravotke a finančnej správe. Spolu viac ako 26-tisíc eur. Podľa zmluvy v centrálnom registri zmlúv je súčasťou dokumentu aj analýza a oprava padania aplikácie. Teda je pravdepodobné, že národnej rade prepožičiava služby v prípade núdze zadĺžená firma. Dlžoby pre Garwan Consulting s.r.o., ale nie sú žiadnou novinkou. Pasujú sa s nimi už desať rokov. Napríklad tri dni po podpise zmluvy so štátom v roku 2016 firme vyrúbila nedoplatok Sociálna poisťovňa v hodnote skoro 24-tisíc eur.
Neúspešná?
Otázne je aj, či samotná aplikácia sa môže pýšiť úspešnosťou. Podľa online obchodu pre operačné systémy smartfónov Android, od roku 2016 si ju stiahlo do mobilu niečo viac ako tisíc užívateľov. Čo za taký čas nie je veľa. Aplikácia sa nachádza aj v Applestore určenom pre operačné systémy iOS pre iPhoney. Tam informácia o sťahovateľnosti chýba.
Podľa našich informácií o nej vo veľkom nezakopli ani samotní poslanci parlamentu. Pred pár mesiacmi ju ukázal jeden koaličný poslanec kolegom a tí boli prekvapení, že niečo také existuje. Dokonca aj takí, čo pôsobia v národnej rade viac volebných období,“ povedal pre eReport zdroj blízky parlamentnému životu.
Kontaktovali sme s otázkami samotnú vývojársku firmu, no tá na otázky odmietla odpovedať a dala od svojho diela ruky preč. „Kedže nejde o našu aplikáciu, ale nami vytvorenú aplikáciu pre Kanceláriu NRSR, poprosim vás smerovať otázky tam,“ odsekol konateľ spoločnosti Roman Babuščák. Národnú radu sme kontaktovali s viacerými otázkami, no na žiadnu nereagovala.
Nemá dynamiku
EReport oslovil na zhodnotenie aplikácie experta na IT-technológie a šéfredaktora magazínu TouchIT Ondreja Macka. Ten priznal, že sa ani nečuduje, že má aplikácia len niečo cez tisícku stiahnutí. Taktiež si myslí, že ani v Applestore využívanie apky neláme rekordy.
„V porovnaní s inými médiami sa tu človek veľa nedozvie. Rýchlosť a dynamika informácií a prepojenie s videami. Tu by si to žiadalo aktualizáciu,“ povedal Macko. Za hlavnú výhodu aplikácie považuje interaktívny zasadací poriadok, ktorý ponúka a absenciu reklám. Veľkou nevýhodou je podľa odborníka, že príspevky sa nedajú komentovať. „Taká možnosť tu nie je. Ĺudia si chcú niečo prečítať a potom sa tam vyjadriť. Nikto síce nechváli, všetci hania, ale potom by to možno mohlo fungovať. Chýba tam interaktivita,“ dodal Macko.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Parlament má vlastnú apku: Málokto o nej vie a urobila ju extrémne zadĺžená firma