eReport.sk
Pápež František. Foto: neneo/shutterstock

Pápež podporil Argentínčanky, ktoré bojujú proti legalizácii interrupcií

Pápež František podporil protesty časti Argentínčaniek, ktoré bojujú proti návrhu zákona o legalizácii interrupcií. Informovala o tom v piatok agentúra AP.

František zaslal rukou napísaný list skupine žien pochádzajúcich najmä z chudobnejších častí jeho rodného mesta Buenos Aires. List je datovaný 22. novembrom. Po tom, čo sa tento týždeň kópie listu rozšírili po sociálnych sieťach, informáciu v piatok potvrdil aj oficiálny vatikánsky spravodajský portál Vatican News. V liste sa pápež vyjadruje, že „problém potratov nie je otázkou vierovyznania, ale najmä etickou otázkou,” píše Vatican News. Zároveň aktivistkám napísal, že Argentína „je hrdá na to, že má také ženy”, ako sú ony.

František sa už v minulosti vyslovil proti legalizácii interrupčný. Povolil však, aby ženám, ktoré takéto zákroky absolvujú a ľutujú ich, mohli udeľovať rozhrešenie aj bežní kňazi, a nielen biskupi. Argentínsky prezident Alberto Fernández minulý týždeň oznámil, že parlamentu poslal návrh zákona o legalizácii interrupcií, čím znovu otvoril o debatu o téme, ktorá túto tradične katolícku krajinu názorovo polarizuje. Podľa prezidentových slov takýto krok pomôže zachrániť životy mnohých žien, ktoré by inak podstúpili nebezpečné nelegálne zákroky.

Argentínska spoločnosť je v otázke potratov hlboko rozdelená. Po rokoch demonštrácií začal Kongres v roku 2018 – pod vedením vtedajšieho prezidenta Mauricia Macriho – debatu o interrupciách, ktorá sa skončila schválením legalizácie potratov v Poslaneckej snemovni. Senát však tento návrh napokon zamietol.

V domovskej krajine pápeža Františka hrozia za umelé prerušenie tehotenstva bez medicínskej indikácie štyri roky väzenia. Interrupciu je možné vykonať len v prípade, že k otehotneniu došlo pri znásilnení, alebo vtedy, keď je tehotenstvom ohrozený život matky.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pápež podporil Argentínčanky, ktoré bojujú proti legalizácii interrupcií

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti