eReport.sk
Pápež František a iracký prezident Barhám Sálih, foto: tasr

Pápež František po historickej návšteve Iraku odletel do Ríma

Pápež František ukončil v pondelok vôbec prvú pápežskú návštevu Iraku, ktorá prebehla bez problémov aj napriek obavám z bezpečnostnej situácie a druhej vlny koronavírusovej pandémie v krajine. Informovali o tom tlačové agentúry AFP a AP.

Pápež (84) precestoval v Iraku vyše 1 400 kilometrov. Povzbudil zmenšujúcu sa komunitu kresťanov, ale ruku podal aj väčšine šiitských moslimov – prostredníctvom stretnutia s ich najvyšším duchovným, veľkým ajatolláhom Alím Sístáním.

František sa počas štvordňovej historickej návštevy, po piatich irackých provinciách snažil priniesť nádej irackým kresťanom, odsunutým na okraj spoločnosti a v prejavoch apeloval na dobré spolunažívanie, odpustenie a mier.

Zdroj: tasr

„Počas dní strávených medzi vami som si vypočul hlasy žiaľu a straty, ale tiež hlasy nádeje a útechy,” povedal František v nedeľu, keď končil svoje posledné verejné podujatie. „Teraz sa mi už blíži návrat do Ríma. Ale Irak vždy bude so mnou, v mojom srdci,” dodal.

Pápež počas troch celých dní v Iraku nabitých programom predniesol viac ako šesť príhovorov v takmer rovnakom počte miest. Zakaždým povzbudzoval v ľuďoch nádej a pocit bratstva.

V piatok v hlavnom meste Bagdad vyzýval na skoncovanie s korupciou a extrémizmom a apeloval na irackých predstaviteľov, aby proti korupcii bojovali viac. Organizácia Transparency International (TI) pravidelne zaraďuje Irak medzi krajiny sveta najviac poznačené úplatkárstvom.

Nevinné obete nezmyselných a brutálnych zverstiev

Pápež, ktorý je popredným podporovateľom medzináboženského dialógu, vyzdvihol aj ostatné trpiace iracké menšiny. Jezídov označil za „nevinné obete nezmyselných a brutálnych zverstiev”, ktoré proti nim v roku 2014 páchala extrémistická organizácia Islamský štát.

Pápež sa v sobotu v starovekom meste Ur v južnom Iraku, kde sa narodil prorok Abrahám, zúčastnil na medzináboženskom stretnutí. Vyzval irackých moslimov, kresťanov a iných veriacich, aby prestali so vzájomným nepriateľstvom a boli bratmi. S príslušníkmi menšín sa stretol osobne.
V sobotu mal tiež výnimočné stretnutie s vysoko uctievaným duchovným Sístáním, ktorí žije v ústraní. Ten potom vyhlásil, že irackí kresťania musia mať právo žiť v „mieri”.

František strávil celú nedeľu na severe Iraku, ktorý doslova stelesňuje poslanie blízke jeho srdcu – tým je podpora vojnou traumatizovaných kresťanov. Pápež tam povedal, že „tragický” exodus kresťanov „nevyčísliteľne poškodzuje nielen dotknutých jednotlivcov, ale aj celú spoločnosť, ktorú opustili”.

Pápež po rozlúčke na letisku v metropole Bagdad, kde mu mával prezident Barham Sálih, odletel do Ríma. František splnil touto návštevou aj sen svojho predchodcu Jána Pavla II.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Zaujímavosti