Na paniku nie je v súvislosti s rozšírením delta variantu (indická mutácia) koronavírusu dôvod. Hovorí analytik platformy Dáta bez pátosu Ivan Bošňák. Ako pomôcku si zobral údaje z Veľkej Británie kde vyčíňa delta už od apríla a poukázal, že tamojšie čísla nám môžu vliať optimizmus a zmierniť obavy.
Na upokojenie vyzývajú Dáta bez pátosu v statuse celkovo až 6-krát. Zakaždým aj s jasným argumentom prečo by sme nemali podľahnúť strachu z delta mutácie. „Británia má po 75 dňoch priemer 9 úmrtí denne. Slovensko má dnes a alfou denný priemer „na+s“ 11. Ale Slovensko je 12-13 krát menšia krajina,“ skonštatoval Bošňák.
V Británii sú na tom dobre
Doplnil, že na Slovensku sme na polovičných, prípadne ešte nižších číslach ako Británia so svojím minimom a klesáme. „A hlavne nemáme delty 25% ako Británia 3. mája. Asi už nejakú deltu máme, ale nie desiatky prípadov,“ dodal analytik z internetovej úderky.
Zdôraznil, že delta variant „posiela“ do nemocníc v slušne zaočkovanej Británii dnes len 3% infikovaných. Uviedol tiež, že Británia má teraz 9 úmrtí denne v priemere.
Očkovanie je hlavnou zbraňou
Ekvivalent Slovenska pri 1 000 prípadoch denne by podľa neho boli 2 úmrtia denne. „Očkovanie je v Británii hlavnou zbraňou (okrem prekonania covidu tempom 10 tisíc denne) v boji s deltou. Ekvivalent Slovenska pri nástupe delty je ťažko odhadnúť. Považujme tak ako v Británii za nástup 25% zastúpenie delty. To môže byť niekedy v júli,“ odhadol člen Dát bez pátosu.
„Slovensko bude mať pri príchode delty 30% ľudí zaočkovaných plne dvoma dávkami, a nie 20%, ako mala Británia. To by malo vďaka vyššej zaočkovanosti, ale aj vďaka vyššej premorenosti spomaliť rast počtu prípadov, znížiť mieru hospitalizovanosti infikovaných a znížiť mieru úmrtnosti hospitalizovaných,“ argumentuje a zároveň upokojuje matematik.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Panika ohľadom nástupu delta variantu na Slovensko? Upokojme sa, vyzýva analytik!