eReport.sk
Pokles ekonomiky počas pandémie nového koronavírusu COVID-19
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Pandémia udrela na firmy: Len šiestim odvetviam tržby stúpli! Kde je to najhoršie?

Pandemický rok 2020 bol pre väčšinu firiem finančne náročný. Najhoršie z pohľadu poklesu tržieb dopadli podnikatelia v cestovnom ruchu a gastronómii. Vyplýva to z analýzy FinStat, ktorá porovnávala finančné výsledky firiem za roky 2019 a 2020.

Ku koncu marca podalo daňové priznanie a zverejnilo účtovné závierky viac ako 110.000 firiem. Celkovo v analyzovanej vzorke klesli tržby medziročne o 8,7 % a zisk až o 18,4 %. Zároveň sa počas krízového roku 2020 zvýšil počet firiem v strate o 18 %.

Z 33 odvetví, ktoré FinStat sleduje, sa len šiestim podarilo zvýšiť tržby. Ostatným 26 odvetviam tržby medziročne klesli. Najhoršie na tom boli podnikatelia v cestovnom ruchu a gastronómii, kde sa tržby prepadli až o 38 %.

“Analyzovaná vzorka firiem z cestovného ruchu a gastra vytvorila pred pandemickou krízou v roku 2019 mierny zisk 10 miliónov eur na vzorke firiem, ktoré doteraz zverejnili účtovné závierky. Za rok 2020 však vytvorili sumárnu stratu 70 miliónov eur,” konštatuje FinStat.

Rok 2021 bude podľa analýzy pre mnoho prevádzok ešte horší, keďže sú už pre nariadenia štátu niekoľko mesiacov zatvorené úplne.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity