eReport.sk
Foto: shutterstock

Pandémia nás prinútila ostať spolu, aj keď nechceme. Počet rozvodov klesol

Pandémia priniesla do slovenských rodín neistotu. Preto zrejme odkladajú aj rozvody, ktoré za minulý rok poklesli. Demograf Branislav Bleha však hovorí, že sa to zrejme dorovná počas mesiacov, kedy prichádza k uvoľneniu opatrení.

„Rozvodovosť poklesla zhruba o 12 %. Zároveň ale vidno, že počas prvej vlny počet návrhov na rozvod aj počet uzavretých rozvodov výrazne poklesol. Ale potom hneď, ako sa to po prvom lockdowne uvoľnilo niekedy v máji a júni, sa to dostalo nad priemerné hodnoty ostatných rokov,“ povedal v diskusii Veda pomáha – COVID-19 demograf Branislav Bleha.

Za poklesom rozvodov vidí najmä strach ľudí z budúcnosti. „Bolo to tak aj v roku 1990 v dobe neistoty. Ľudia na čas odložili hrnce, ktoré dovtedy lietali, naspäť do kredenca, lebo niečo sa dialo a nevedeli, čo s nimi bude. Nechceli riešiť rozvod, keď nevedeli, aká bude budúcnosť,“ myslí si odborník.

Počet rozvodov na Slovensku síce klesol, ale zrejme to dobehneme počas uvoľňovania. – Foto: shutterstock

Pandémia však neovplyvnila iba rozvody. Minulý rok sa konalo aj menej svadieb. „Počet sobášov klesol o 20 %. Tam je to logické. Ide o efekt, že sa nemohli realizovať. Predpokladám, že teraz bude narušená sezónnosť sobášov. Najviac sobášov sa udialo od mája do júna a potom august a september, pričom september býval top mesiac z hľadiska počtu sobášov. Teraz to asi budú páry dobiehať,“ predpokladá demograf.

Počet sobášov klesol o 20 %. Dobehnú to páry v najbližších mesiacoch? – Foto: shutterstock

Kto by si myslel, že ľudia počas lockdownov budú mať k sebe bližšie a narodí sa viac detí, sa zrejme mýlil. „Čo sa týka pôrodnosti máme údaje za rok 2020. Je jasné, že rok 2020 z hľadiska pôrodnosti sa nezmenil. Ale treba si uvedomiť, že v roku 2020 sa rodili deti, ktoré boli počaté buď v roku 2019, alebo boli počaté január, február, marec 2020, kedy bol vplyv covidu ešte veľmi malý. Uvidíme, čo bude v roku 2021. Každopádne si myslím, že počet detí dočasne klesne. Ale ťažko povedať o koľko,“ hovorí Bleha a upozorňuje, že naša populácia bude rýchlo starnúť.

Slovensko bude rýchlo starnúť. – Foto: shutterstock

„Index starnutia narastie minimálne dvojnásobne. Zatiaľ čo v súčasnosti máme približne len jedného seniora na jedno dieťa, tak v roku 2060 budeme mať tých seniorov najmenej dvoch na dieťa,“ dvíha varovný prst. Pandémia koronavírusu pritom poriadne zamávala údajom o strednej dĺžke života. „Slovenskí muži od roku 1990 narástli o päť alebo šesť rokov. Teraz klesla stredná dĺžka života minimálne o rok za rok. To je veľký pokles. Stredná dĺžka života má nejakú zotrvačnosť. Nemení sa len tak hore dole, na rozdiel od pôrodnosti, ktorá môže mať takéto výkyvy. Teraz vidíme, že pomerne výrazne poklesla, najmä u mužov nad šesťdesiat rokov,“ hovorí Bleha.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport