eReport.sk
foto: tasr

Otázniky Jankovskej otravy liekmi: Ako sa mohla predávkovať v cele!?


Extajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská (50) sa v nedeľu predávkovala v cele liekmi. Sama tvrdí, že tak urobila nechtiac kvôli tomu, že mala problém so spánkom. Otázniky však vyvoláva skutočnosť, ako sa mohla dostať k takému množstvu liekov, ktorý jej spôsobil intoxikáciu. Okolnosti prípadu už vyšetruje prokuratúra aj komisia zriadená ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (46).

V nedeľu doobeda dozorcovia v banskobystrickej väznici pri bežnej kontrole zistili, že Monika Jankovská sa správa zvláštne. Tá im mala oznámiť, že mala problémy so spánkom a užila väčšie množstvo tabletiek. Následne ju preto previezli do nemocnice v Banskej Bystrici odkiaľ ju presunuli na ďalšie pozorovanie do Nemocnice pre obvinených a odsúdených v Trenčíne. „S ohľadom na to, že bola požitá väčšia dávka liekov ako tá, ktorá bola nariadená lekárom, sa javí, že mohla mať iný zámer ako ten, že chcela mať pokojnejší spánok,“ uviedla ministerka Kolíková.

Kontrolujú úschovu liekov

Aké konkrétne lieky mala Jankovská predpísané nám zo Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) s odvolaním sa na ochranu súkromia neprezradili. Podľa medializovaných informácii brala antidepresíva a lieky na úzkosť. Odkiaľ ich extajomníčka v cele mala a v akom množstve už prešetruje komisia na preskúmanie postupov ZVJS, ktorú zriadila Kolíková. Dodržiavanie predpisov preverí aj krajská prokuratúra v Banskej Bystrici. „Držba nepredpísaných liekov je predmetom generálnych, čiastkových a osobných prehliadok. Väznená osoba, ktorá zhromažďuje, prechováva alebo užíva nepredpísané lieky sa dopúšťa disciplinárneho previnenia,“ uviedla Anna Ragasová z komunikačného odboru ZVJS.

Dušan Cinkota, foto: profimedia

Cinkota: Kto chce, ten si zoženie

Ďalej vysvetľuje, že predpísané lieky väznená osoba užíva buď samostatne alebo pred príslušníkom zboru. V prvom prípade dostane balenie lieku, na ktorom sa vyznačí dátum vydania, dávkovanie a označenie povolenia s menovkou lekára. Pri druhom spôsobe sa lieky podávajú okamžite. „Následne sa určený príslušník zboru presvedčí, či väznená osoba podaný liek užila. Väznená osoba pred príslušníkom vloží liek do úst, zapije ho tekutinou a otvorí ústa na kontrolu prehltnutia lieku,“ skonštatovala Ragasová, ktorá ale nespresnila o aký prípad ide u Jankovskej.

Podmienky vo väzení dobre pozná herec Dušan Cinkota, ktorý za múrmi basy strávil kvôli prechovávaniu drog 6 rokov a na slobodu sa dostal až v roku 2018. Zohnať si lieky vo väzení sa podľa neho dá rôznymi spôsobmi. „Je to veľmi individuálne, záleží ako tie lieky predpíše lekár. Mohol jej predpísať väčšiu dávku na víkend. Kto chce, ten si v base nájde k tomu cestu. Či už sa chce predávkovať, otráviť alebo aj zabiť,“ priblížil svoje skúsenosti z väzenia Cinkota.  

Kým prídu účinky, chvíľu to trvá

Podľa odborníka na závislosti Ľubomíra Okruhlicu z Centra pre liečbu drogových závislostí psychofarmaká môžu spôsobiť otravu ak sa použijú vo vysokých dávkach. „Niekedy sa stáva, že sa použijú aj na samovražedné pokusy. Skôr sa stane to, že si viacej zoberie ten človek lebo kým to zaúčinkuje to chvíľku trvá. A keď je v nejakom napätí – najmä pokiaľ berie lieky na úzkosť – tak sú ľudia mnohokrát netrpezliví a zoberú si ďalšiu a ďalšiu tabletku a potom to zrazu zaúčinkuje tak silne, že má človek prejavy intoxikácie,“ ozrejmil Okruhlica a doplnil, že riziková dávka, ktorá spôsobí otravu je u každého človeka individuálna. „Aj depresia aj stavy úzkosti sú bohužiaľ bežné vo väzbe aj vo výkone trestu. Takže tie lieky sa píšu a niekedy tá látka môže zaúčinkovať viac a niekedy menej. Ale to závisí aj od toho koľko zjedol potravy a podobne. Niekedy sa môže stať, že si ten človek našetrí tie lieky,“ uzavrel odborník.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Otázniky Jankovskej otravy liekmi: Ako sa mohla predávkovať v cele!?

KOMENTOVALI STE: