eReport.sk
Slováci vládu podporujú
Peter Pellegrini, Robert Fico a Andrej Danko, foto:tasr

KOMENTÁR Otázka leta: Dohodne sa koalícia?


Najprv pripomenutie úsmevného okamihu týždňa: Progresívne Slovensko vyzývalo Hlas, aby išiel proti partnerom v koalícii ohľadom rezortu kultúry a iných otázok. 

To je, samozrejme, nerealistické a predseda Hlasu Matúš ŠutajEštok celú výzvu PS prirodzene srdečne vysmial.

Koalícia si dosť dobre uvedomuje, že nejaké vzájomné napádanie si toho, ako kto riadi svoje rezorty, by nebolo ani užitočné, a už vôbec nie dobre prijaté ich vlastnými voličmi. Iste, ono si to uvedomuje aj predseda PS Michal Šimečka, ale tak: nedostatok inej agendy. Tak sa aspoň vydávajú nejaké vyhlásenia.

Bude nový predseda parlamentu?

Na druhej strane je fakt, že koalícia má niektoré nedoriešené otázky, na ktorých by sa mala do jesene dohodnúť. 

Tou prvoradou personálnou otázkou je obsadenie postu predsedu Národnej rady SR. SNS aj Hlas majú každý svoju logiku. SNS namieta, že úspešná voľba Petra Pellegriniho za prezidenta zmenila pomery v koalícii. Hlas tvrdí, že nie je nijaký dôvod, aby voľba hlavy štátu menila koaličnú zmluvu, ktorá sa jednak týka exekutívy, jednak nijako nestanovuje, že by sa pomery mali meniť po prezidentských voľbách.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. ilustračná foto, pixabay.com
  2. Oblohu nad ukrajinským hlavným mestom v stredu večer rozžiaril záblesk, ktorého pôvod nie je jasný.

A postoj každého má aj svoju politickú logiku. Andrejovi Dankovi sa dá aj uznať, že ako predseda jednej z troch koaličných strán by mohol prípadne zastávať aj vyšší post ako je post podpredsedu parlamentu. Pomohlo by to aj jeho celkovej autorite. 

Hlas má, naopak, pravdu, že v takejto otázke by im ustupovať bolo veľmi ťažko. Podľa výsledkov volieb na jeden z najvyšších postov proste majú nárok. Len tak ustúpiť by vyzeralo veľmi zvláštne, dokonca zle.

Aj v tomto kontexte treba vidieť, že SNS sa celé leto pripomína jednak rôznorodými legislatívnymi návrhmi, napríklad o prístupe mimovládok do škôl, jednak vysoko viditeľnými personálnymi výmenami v rezorte kultúry. 

Riešenia určite sú

Riešením celého rébusu je, aby koalícia aj v kontexte prípravy rozpočtu dokázala vytvoriť portfólio populárnych, a najmäužitočných projektov, z ktorých realizácie budú môcť politickí lídri ťažiť aj z hľadiska popularity a prestíže.  Žiada si to niektoré odvážne zásahy do verejných financií, ale nič, čomu by sa v tomto volebnom období koalícia aj tak nemusela venovať. 

Andrej Danko napríklad ako podpredseda vlády spojený s niekoľkými významnými verejnými projektmi by mal šancu získať veci, ktoré požaduje (a ešte raz, pomerne pochopiteľne) – vyššiu viditeľnosť a prestíž. Alebo naopak, niektoré dodatočné veci by si mohol zobrať na starosť Hlas a pokojne prepustiť post predsedu parlamentu Andrejovi Dankovi. Je možné, že by si to žiadalo aj menšiu úpravu rozdelenia rezortných stoličiek. Ale to nie je nič, čo treba vnímať dramaticky. „Cabinet reshuffle“ je bežnou črtou demokratického vládnutia. 

Samozrejme, je možné aj nedohodnúť sa a zobrať ako fakt, že život v koalícii proste nie je jednoduchý a partneri si robia aj prieky. Otázka, či žijeme v takých pohodlných časoch, aby sa koalícia dokázala dlhšie obdobie s takouto latentnou nestabilitou pohrávať.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

KOMENTÁR Otázka leta: Dohodne sa koalícia?

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne