Osvetové strediská sú inštitúcie, ktoré sú nositeľmi a uchovávateľmi kultúry a vzdelanosti. Od ich založenia uplynulo 70 rokov. Na slávnostnom galavečere odovzdali ocenenia významným osobnostiam z jednotlivých osvetových stredísk v našom kraji.
Osvetové strediská a ich úloha
V roku 1953 vznikali na území Slovenska osvetové strediská, domy osvety a podobné organizácie. Z nich sa neskôr kreovali dnešné kultúrne a osvetové strediská. Organizujú kultúrno-osvetové aktivity, sprostredkúvajú poznatky z kultúry, vedy a techniky. Vychovávajú mládež a prehlbujú jej vzťah k umeniu, rozvíjajú záujmovú umeleckú činnosť a organizujú prehliadky umeleckej činnosti. Okrem toho aj uchovávajú a sprístupňujú ľudové tradície a umožňujú ľuďom napĺňať voľný čas kultúrnymi aktivitami. Hoci sa počas 70 rokov menili a vyvíjali, ich poslanie zostalo nezmenené – prinášať radosť z tvorivosti. V tomto duchu sa niesol aj slávnostný galavečer.
Galavečer ako oslava tvorivosti
Pri príležitosti 70. výročia vzniku osvetových stredísk v Trnavskom kraji sa vo štvrtok 9. novembra 2023 v priestoroch Divadla Jána Palárika v Trnave uskutočnilo podujatie – 70 rokov radosti z tvorivosti. Na území trnavského kraja pôsobí Trnavské osvetové stredisko, Galantské, Záhorské osvetové stredisko v Senici a Žitnoostrovské stredisko v Dunajskej Strede. Galavečer priniesol prierez tvorby osvetových stredísk od minulosti až po súčasnosť. Trnavský župan Jozef Viskupič poďakoval zamestnancom za motiváciu mládeže, aby sa venovala kultúre a za vytváranie priestoru na rozširovanie jej talentu a schopností.
Foto: záber z programu galavečera, foto TTSK
Zároveň ocenili aj osobnosti z jednotlivých stredísk z Trnavského kraja
Trnavský župan Jozef Viskupič odovzdal ocenenie Magdaléne Meszárosovej, folkloristke, tanečnej pedagogičke a zakladateľke niekoľkých folklórnych kolektívov vo Veľkom Mederi aj Ottovi Repovi, ktorý 33 rokov pracoval v Záhorskom osvetovom stredisku v Senici a celý život ho sprevádza kultúrno-osvetová práca. Ocenenie in memoriam
udelili Viliamovi Farkašovi z Galanty, významnému husľovému virtuózovi a koncertnému majstrovi Slovenskej filharmónie. In memoriam ocenili aj dlhoročného riaditeľa Trnavského osvetového strediska Rolanda Osvalda, ktorý stál na jeho čele 29 rokov a bol aj pri zrode folklórnych slávností v Červeníku a Krakovanoch, ktoré sa dodnes tešia veľkému záujmu a popularite.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Osvetové strediská oslávili jubileum na slávnostnom galavečere