tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Bývalý veliteľ bosnianskosrbských síl Radko Mladič pózuje v súdnej sieni v Haagu v utorok 8. júna 2021.
Radko Mladič pózuje v súdnej sieni. Foto: tasr/ap

Ostane za mrežami do smrti: Medzinárodný súd potvrdil Mladičovi verdikt za genocídu v Bosne

Mechanizmus OSN pre medzinárodné tribunály (IRMCT), ktorý je právnym nástupcom Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY), zamietol v utorok odvolanie bývalého veliteľa bosnianskosrbských síl Ratka Mladiča proti jeho odsúdeniu za genocídu a ďalšie trestné činy počas vojny v Bosne v rokoch 1992-95 a potvrdil jeho doživotný trest. Informovala o tom agentúra AP.

Predsedajúca sudkyňa Prisca Matimbová Nyambeová zo Zambie uviedla, že súd zamietol Mladičovo odvolanie „v celom rozsahu“.

Verdikt piatich sudcov IRMCT je konečný

Podľa AP tento rozsudok znamená, že 79-ročný bývalý generál, ktorý „terorizoval“ Bosnu počas celej vojny, strávi zvyšok svojho života vo väzení. Je poslednou významnou postavou z konfliktu, ktorého „dobehla spravodlivosť“.

Verdikt piatich sudcov IRMCT je konečný a nemožno sa proti nemu odvolať, poznamenala agentúra AFP. Odvolacie pojednávanie s Mladičom sa uskutočnilo minulý rok v auguste. Mladič dostal doživotie v roku 2017 za dohľad nad masakrom približne 8000 moslimských mužov a chlapcov v okolí Srebrenice a všeobecne za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti počas bosnianskej vojny v rokoch 1992 – 1995.

Mladič vyhlásil, že bol do vojny dotlačený

Mladič na odvolacom pojednávaní vyhlásil, že bol „do vojny dotlačený“, a IRMCT označil za „dieťa západných mocností“. V prejave, ktorý vyústil do vymenúvania storočných historických krívd, vyhlásil, že zostáva „terčom aliancie NATO“.

Mladič, ktorý sa nachádza v haagskom väzení od roku 2011, je jedným z hlavných lídrov, ktorí sa postavili pred súd. Spravodlivosti boli v súvislosti s vojnami na Balkáne vydaní aj bývalý prezident Republiky srbskej Radovan Karadžič a srbský exprezident Slobodan Miloševič. Miloševič zomrel na infarkt vo svojej väzenskej cele v Haagu v marci 2006 ešte pred zavŕšením súdneho procesu, Karadžičovi v roku 2016 vymeral súd doživotie.

Vojna vypukla v roku 1992 po rozpade bývalej Juhoslávie

Konflikt v Bosne a Hercegovine si vyžiadal celkovo 100.000 mŕtvych a 2,2 milióna vysídlených. Vojna vypukla v roku 1992 po rozpade bývalej Juhoslávie a páde komunizmu, skončila sa v roku 1995, hoci obliehanie bosnianskeho hlavného mesta Sarajevo trvalo ešte do nasledujúceho roku.

IRMCT je medzinárodný súd zriadený v roku 2010 Bezpečnostnou radou OSN na vykonávanie zostávajúcich funkcií Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY).

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ostane za mrežami do smrti: Medzinárodný súd potvrdil Mladičovi verdikt za genocídu v Bosne

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku