eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

Ostali bez peňazí. Seniorom nechodia dôchodky lebo ich sociálna poisťovňa nestihla vyrátať!

Majú nárok na dôchodok, no peniaze im nechodia! Sociálna poisťovňa im totiž nestihla vypočítať výšku penzie. Inštitúcia vysvetľuje, že za to môže zlá pandemická situácia a nedostatok zdravých zamestnancov. Seniori, ktorí už nemajú príjem z práce a starobné im ešte neprišlo, sa tak dostali do kritickej finančnej situácie.

Sociálna poisťovňa má zo zákona lehotu 60 dní od podania žiadosti na vypočítanie výšky dôchodku pre budúcich penzistov. Túto svoju povinnosť si však nesplnila a všetkým ľuďom, ktorých sa to týka, poslala listy s informáciou o omeškaní.

Spôsobil to výpadok zamestnancov

„Pod mimoriadnu situáciu sa podpísala negatívna pandemická situácia. V sociálnej poisťovni na oddelení dôchodkového poistenia sme zaznamenali výrazný výpadok zamestnancov,“ uviedla pre RTVS hovorkyňa Sociálnej poisťovne Zuzana Dvoráková.

Na problém s vyrátaním dôchodkov upozornil aj opozičný Smer. „Na čelo Sociálnej poisťovne postavili obchodníka s autami. Výsledkom je, že pristúpili k prepúšťaniu zamestnancov v pracoviskách, ktoré sú v priamom kontakte s ľuďmi a dnes 35-tisíc ľudí čaká na výmer svojho dôchodku,“ vyhlásil predseda strany Robert Fico.

Noví dôchodcovia si budú na prvú penziu musieť počkať dlhšie ako počítali. – Foto: shutterstock

Ochorelo 1200 pracovníkov, 7 zomrelo

Minister práce Milan Krajniak odmieta, že by na výmeru dôchodku čakalo tak veľa seniorov. „Napriek tomu, že sme dostali o 42 % viac žiadostí od začiatku roka do konca apríla o výmeru dôchodkov, v omeškaní nie je 35-tisíc žiadostí ale 112,“ poznamenal Krajniak. Doplnil, že tieto žiadosti sú po termíne, ale priebežne sa vybavujú.

Minister sa zastal aj zamestnancov poisťovne. „V priemere 25 % zamestnancov Sociálnej poisťovne bolo na pandemických PN a OČR,“ povedal Krajniak s tým, že z 5400 pracovníkov až 1200 prekonalo covid a sedem z nich zomrelo.

Dôchodky spätne doplatia

Generálny riaditeľ poisťovne Juraj Káčer dodal, že napríklad v decembri 2020 došlo v oddeleniach, ktoré rátajú dôchodky, k 41% výpadku zamestnancov. „Jednoducho prišla britská mutácia, padali nám oddelenia hlava za hlavou,“ vysvetlil Káčer. Zdôraznil, že k žiadnemu zásadnému prepúšťaniu v inštitúcii nedochádza.

Ďalej uviedol, že poisťovňa pre výpadky poslala cez 3000 listov, v ktorých ľudí upozornila, že môže dôjsť k oneskoreniu. Viacerí seniori, ktorí už nemajú príjem, teraz kvôli meškaniu musia žiť z finančných úspor.

„Žiadateľov o dôchodok by sme chceli ubezpečiť, že o dôchodok neprídu, bude im vyplatený spätne. Sociálna poisťovňa robí všetko preto, aby tento dlh dobehla,“ upokojuje hovorkyňa poisťovne Dvoráková.

Zdroj: tasr


            
      
     


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ostali bez peňazí. Seniorom nechodia dôchodky lebo ich sociálna poisťovňa nestihla vyrátať!

3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti