Organizácia spojených národov sa usiluje nastoliť mier a „demokraciu“ po celom svete. Nie všade sa však jej úsilie stretne s pochopením napriek tomu, že to stojí obrovské peniaze. A obrovské peniaze sa vyhádzali doslova do vzduchu bez akéhokoľvek účinku aj v Konžskej demokratickej republike, kde OSN ročne minula asi miliardu dolárov, ale napokon musia jej medzi ľuďmi neobľúbení vojaci urýchlene odísť domov.
Vojaci OSN boli veľmi neobľúbení
Mierová misia OSN v Konžskej demokratickej republike (KDR) v stredu oznámila, že podpísala dohodu o stiahnutí svojich jednotiek z tejto stredoafrickej krajiny, pričom neuviedla podrobnosti o časovom pláne ich odsunu. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP. Stabilizačná misia OSN v Konžskej demokratickej republike (MONUSCO) vo vyhlásení uviedla, že „spolupodpísala vyhlásenie o urýchlenom, postupnom, usporiadanom a zodpovednom stiahnutí“ sa z KDR.
Dokument obsahuje plán a harmonogram odchodu, ale misia oznámila iba to, že sa bude realizovať v troch fázach. MONUSCO je jednou z najväčších a najnákladnejších mierových misií OSN na svete s ročným rozpočtom dosahujúcim približne jednu miliardu dolárov. Mierové jednotky pôsobia v KDR od roku 1999, ale násilie naďalej sužuje východnú časť tejto druhej najväčšej africkej krajiny, kde pôsobia desiatky ozbrojených skupín.
Mohlo by vás zaujímať:
Sily misie MONUSCO, ktoré tvorí 14-tisíc príslušníkov, sú medzi obyvateľstvom KDR veľmi neobľúbené, pretože tam panuje všeobecné presvedčenie, že pre zastavenie násilia v krajine urobili len málo. Vláda v Kinshase požiadala o „urýchlený“ odchod misie z KDR.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
OSN minula v KDR miliardy, jej vojaci urobili pre mier iba veľmi málo, a tak urýchlene „odchádzajú“ domov