eReport.sk
Eduard Heger. Foto: tasr

Organizácie vyzývajú Hegera: Zapojte nás ako kľúčových hráčov do plánu obnovy!

Šesťdesiat organizácií z rôznych spoločenských oblastí vyzýva premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), aby zapojil „kľúčových hráčov“ do implementácie plánu obnovy a odolnosti. Majú obavy z prípravy implementácie aj reforiem obsiahnutých v pláne. Organizácie poslali premiérovi aj otvorený list a ponúkajú mu spoluprácu na úspešné realizovanie úloh z plánu obnovy. Informovala o tom koordinátorka Klimatickej koalície Lucia Szabová.

Do výzvy sa zapojili asociácie, platformy, iniciatívy a organizácie z oblastí školstva, zdravotníctva, ochrany životného prostredia, sociálnej oblasti, digitalizácie či kultúry. „Našim cieľom nie je kritizovať. Už pri prvých zmienkach o pláne obnovy sme ponúkali spoluprácu. Popri obsahových klimatických návrhoch od začiatku navrhujeme aj spôsob, ako zahrnúť kľúčové subjekty pre dobrú realizáciu plánu,“ podotýka Dana Mareková z Klimatickej koalície s tým, že zväčša to je neúspešné. Pri pláne obnovy podľa nej treba systém, kde experti z rôznych oblastí budú povinne súčasťou pracovných skupín na jednotlivých ministerstvách. Organizácie sa zhodujú, že bez dostatočnej spolupráce medzi úradmi a reprezentantmi dotknutých oblastí hrozí vznik nekvalitných alebo nerealizovateľných návrhov či reforiem.

Poukazujú na reformu vysokých škôl

Poukazujú napríklad na reformu vysokých škôl, ktorá vyvoláva nesúhlas. Daniela Čorbová zo Stálej konferencie aktérov vo vzdelávaní hovorí, že v pláne obnovy je napríklad aj reforma vzdelávania na základných školách, konkrétne kroky pri zavádzaní inklúzie, ale aj investície do digitalizácie škôl či reforma vysokých škôl. Je to podľa Čorbovej ambiciózny plán, ktorý sa nemôže realizovať bez systematického angažovania aktérov vo vzdelávaní. „Pokiaľ to s reformou školstva myslíme naozaj vážne a chceme pre ďalšie generácie kvalitnejšie vzdelávanie, mal by určite vzniknúť priestor na odborný, transparentný a participatívny dialóg aj v čase implementácie plánu obnovy. Môžeme sa tak vyhnúť mnohým problémom,“ skonštatovala.

Vidia príležitosť investovať do zdravotníctva

K výzve sa pridala aj Asociácia nemocníc Slovenska (ANS). Tá vníma plán ako veľkú príležitosť na investície do zmien v zdravotníctve. Tie by mali smerovať na zníženie obrovského investičného dlhu nemocníc, priniesť nové procesy, rešpektovať demografický vývoj a zabezpečiť vyššiu kvalitu poskytovania zdravotníckej starostlivosti.„“Zatiaľ sa zdá, že okrem niektorých procesov, ktoré sa nám podarilo presadiť, je celá zmena riadená najmä predstavami politikov a nie potrebami pacientov a regiónov. To by bola premrhaná príležitosť, malo by ísť o podstatu – o pacienta,“ povedal viceprezident ANS Igor Pramuk.

Bude vás zaujímať:

  1. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) počas príhovoru na Stredoeurópskej energetickej konferencii na tému Zelená obnova po pandémii 22. novembra 2021 v Bratislave.
  2. Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO).

Organizácie tvrdia, že posielali opakované návrhy na zapojenie aktérov do plánu obnovy. Prvýkrát tak spravili pri prijímaní plánu, následne pri prijímaní zákona a potom dali hromadnú pripomienku aj do systému implementácie, ktorý má prijať vláda. „Všetky návrhy boli zo strany štátu zamietnuté. Namiesto toho vzniká rada vlády pre plán obnovy, ktorá však nie je vhodnou formou na riešenie komplexného obsahu, ktorý plán obnovy zahŕňa,“ skonštatovali.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Organizácie vyzývajú Hegera: Zapojte nás ako kľúčových hráčov do plánu obnovy!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti