eReport.sk
Maďarský premiér Viktor Orbán
Maďarský premiér Viktor Orbán zdroj: tasr

Orbán spôsobil v Európe rozruch: Lídri EÚ ho kritizuje, lebo sa stretol s Putinom


Ruského prezidenta Vladimira Putina ústupky nezastavia. Uviedla to v piatok predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v reakcii na návštevu maďarského premiéra Viktora Orbána v Kremli.

Leyenová reaguje

„Iba jednota a odhodlanie vydláždia cestu ku komplexnému, spravodlivému a trvalému mieru na Ukrajine,“ napísala šéfka EK v príspevku na sociálnej sieti X. Maďarsko prevzalo 1. júla od Belgicka rotujúce predsedníctvo v Rade Európskej únie. Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v piatok uviedol, že návšteva Orbána v Moskve má bilaterálny charakter a maďarský premiér na ňu nedostal žiadny mandát Európskej únie.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Maďarský premiér Viktor Orbán
  2. Strašenie opozícii nevychádza
  3. maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó

Severoatlantická aliancia bola zo strany Budapešti vopred informovaná o Orbánovej ceste do Moskvy na stretnutie s ruským prezidentom, povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. „Viktor Orbán na týchto stretnutiach nezastupuje NATO. Zastupuje svoju vlastnú krajinu,“ uviedol.

Stoltenberg dodal, že Moskva zatiaľ výrazne nezmenila svoj postoj k vojne na Ukrajine a „nič nenasvedčuje tomu, že by bol Putin pripravený rokovať o mieri“. Podľa jeho slov je na Ukrajine, aby rozhodla, aké podmienky sú prijateľné pre mierové rozhovory.

Pred Moskvou bol Kyjev

Orbán začiatkom tohto týždňa navštívil Kyjev, kde vyzval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby zvážil prímerie s cieľom urýchliť ukončenie vojny s Ruskom. Maďarský premiér po príchode do Moskvy na sociálnej sieti napísal, že „mierová misia“ pokračuje.

Kyjev v piatok Orbánovu návštevu v Rusku kritizoval. „Rozhodnutie o tejto ceste prijala maďarská strana bez akejkoľvek dohody alebo koordinácie s Ukrajinou,“ informovalo ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí. Dodalo, že Kyjev sa naďalej riadi zásadou „žiadne dohody o Ukrajine bez Ukrajiny“ a vyzvalo všetky krajiny, aby ju dodržiavali.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Orbán spôsobil v Európe rozruch: Lídri EÚ ho kritizuje, lebo sa stretol s Putinom

Odoberať
Upozorniť na
16 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: