eReport.sk
Maďarský premiér Viktor Orbán (vľavo) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Maďarský premiér Viktor Orbán (vľavo) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. zdroj: fb

Orbán sa dnes stretne so Zelenským: Ide o jeho prvú návštevu na Ukrajinu od začiatku ruskej invázie


Maďarský premiér Viktor Orbán pricestuje v utorok na návštevu do Kyjeva, kde sa stretne s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Uviedli to portály The Guardian a Financial Times s odvolaním sa na osoby oboznámené s touto záležitosťou.

Návšteva Viktora Orbána tak má prísť deň po tom, ako Maďarsko prebralo rotujúce predsedníctvo v Rade Európskej únie. Pôjde vôbec o prvú návštevu maďarského premiéra na Ukrajinu od začiatku ruskej invázie vo februári 2022.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Novým predsedom Hlasu-SD sa stal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok

Na poslednú chvíľu

Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak odmietol komentovať prípadnú návštevu. Tú však potvrdili pre britský The Guardian dva zdroje z Budapešti a jeden z Kyjeva. ,,Orbán tu bude zajtra (utorok), pokiaľ nedôjde k zmene na poslednú chvíľu,“ povedal jeden zo zdrojov. Jeden z budapeštianskych zdrojov uviedol, že plán cesty sa zrodil po dlhých rokovaniach o otázke práv ukrajinskej maďarsky hovoriacej menšiny, ktorá žije na krajnom západe Ukrajiny v blízkosti hraníc oboch krajín.

,,Predpokladom stretnutia bolo vyriešenie otázky národnostných práv. V posledných týždňoch sa podarilo dosiahnuť dohodu,“ dodal zdroj. Na rozdiel od väčšiny európskych krajín Maďarsko opakovane spochybnilo potrebu vojensky podporovať Ukrajinu a namiesto toho vyzvalo na prímerie. Budapešť medzitým udržiava s Moskvou otvorené styky a minister zahraničných vecí Péter Szijjártó od začiatku vojny na Ukrajine absolvoval najmenej päť ciest do Ruska, naposledy minulý mesiac na ekonomické fórum v Petrohrade, pripomína portál The Guardian.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Orbán sa dnes stretne so Zelenským: Ide o jeho prvú návštevu na Ukrajinu od začiatku ruskej invázie

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: