eReport.sk
Maďarský premiér Viktor Orbán pricestoval na návštevu Číny
zdroj- fb/ Maďarský premiér Viktor Orbán pricestoval na návštevu Číny

Orbán pricestoval na neohlásenú návštevu Číny: TOTO je naša tretia mierová misia, vyhlásil po prílete


Maďarský premiér Viktor Orbán pricestoval v pondelok na vopred neohlásenú návštevu Číny. Peking navštívil po tom, ako minulý týždeň prekvapivo zavítal do Kyjeva a Moskvy. TASR o tom informuje podľa agentúr DPA a Reuters.

„Mierová misia 3.0,“ napísal Orbán na sociálnej sieti po prílete. Zverejnil aj fotografiu zachytávajúcu, ako ho na letisku víta námestníčka ministra zahraničných vecí Chua Čchun-jing.
Podľa čínskych štátnych médií sa Orbán stretne na rozhovoroch s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, ktorý navštívil Maďarsko v máji.

Orbán cestoval minulý piatok na kontroverznú návštevu Moskvy, kde ho prijal ruský prezident Vladimir Putin. Maďarský líder stretnutie so šéfom Kremľa, ktorého krajina už viac ako dva roky vedie vojnu proti Ukrajine, označil za „mierovú misiu“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Matúš Šutaj Eštok
  2. Prešľap, nevinná chybička, alebo zámer?

Maďarsko sa za vlády Orbána stalo dôležitým obchodným a investičným partnerom pre Čínu

Za túto cestu si vyslúžil kritiku od predstaviteľov Európskej únie, pretože Maďarsko len 1. júla prevzalo polročné predsedníctvo v Rade EÚ. V Kyjeve bol Orbán v utorok. Maďarsko sa za vlády Orbána stalo dôležitým obchodným a investičným partnerom pre Čínu – na rozdiel od iných krajín EÚ, ktoré sa snažia znížiť závislosť od tejto druhej najväčšej svetovej ekonomiky.
Maďarského premiéra sprevádza v Pekingu minister zahraničných vecí Péter Szijjártó, vyplýva z fotografií na Szijjártóovej stránke na Facebooku.

Maďarské ministerstvo zahraničných vecí koncom minulého týždňa zrušilo stretnutie Szijjártóa so šéfkou nemeckej diplomacie Annalenou Baerbockovou, plánované na pondelok v Budapešti.

Zdroj: tasr/ fb

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Orbán pricestoval na neohlásenú návštevu Číny: TOTO je naša tretia mierová misia, vyhlásil po prílete

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre