eReport.sk
Život bez eurofondov?
Viktor Orbán. Foto: tasr

Orbán nesúhlasí s pokutou EÚ: TOTO je neslýchané a neprijateľné!


Maďarský premiér Viktor Orbán vo štvrtok vyjadril nesúhlas s pokutou, ktorú Súdny dvor Európskej únie (SDEÚ) udelil Maďarsku za nedodržanie rozsudku v súvislosti s azylovou politikou EÚ. Označil ju za neprijateľnú, píše TASR podľa agentúry AFP.

,,Rozhodnutie SDEÚ udeliť Maďarsku pokutu 200 miliónov eur plus jeden milión denne za ochranu hraníc Európskej únie je neslýchané a neprijateľné. Zdá sa, že pre bruselských byrokratov sú dôležitejší nezákonní migranti než ich vlastní občania EÚ,“ napísal Orbán v angličtine na sociálnej sieti X.

SDEÚ so sídlom v Luxemburgu nariadil Maďarsku zaplatiť pokutu vo výške 200 miliónov eur a ďalší jeden milión eur za každý deň omeškania. Tento súd ešte v decembri 2020 rozhodol, že Maďarsko nedodržalo pravidlá práva Únie, najmä pokiaľ ide o konania týkajúce sa poskytovania medzinárodnej ochrany a návratu neoprávnene sa zdržiavajúcich štátnych príslušníkov tretích krajín.

Nová žaloba o nesplnení povinnosti

Keďže sa Európska komisia (EK) domnievala, že Budapešť stále nevyhovela tomuto rozsudku, podala novú žalobu o nesplnení povinnosti, smerujúcu k uloženiu finančných sankcií.
SDEÚ dal EK za pravdu a vo svojom rozsudku konštatoval, že Maďarsko neprijalo väčšinu opatrení potrebných na vykonanie rozsudku z roku 2020.

,,Toto nesplnenie povinnosti, ktoré spočíva v úmyselnom vyhýbaní sa uplatňovania spoločnej politiky Únie ako celku, predstavuje bezprecedentné a mimoriadne závažné porušenie práva Únie,“ konštatoval SDEÚ vo vyhlásení.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Realitná únia
  2. Na ilustračnej snímke muž vyťahuje z peňaženky bankovku v hodnote 100 eur.
  3. Polícia potrebuje pomoc:

Správanie sa Maďarska predstavuje významnú hrozbu

Správanie sa Maďarska predstavuje významnú hrozbu pre jednotu práva Únie, ktorá sa závažným spôsobom dotýka tak súkromných záujmov, najmä záujmov žiadateľov o azyl, ako aj verejného záujmu, uviedol súd v tlačovej správe. Maďarsko podľa súdu prenáša zodpovednosť na ostatné členské štáty Únie. Tým porušuje zásadu solidarity a spravodlivého rozdelenia medzi krajinami EÚ.

Žalobu za nesplnenie povinnosti smerujúcu proti členskému štátu, ktorý si nesplnil svoje povinnosti vyplývajúce z práva Únie, môže podať EK alebo iný členský štát. Ak SDEÚ konštatuje nesplnenie povinnosti, dotknutý členský štát musí čo najskôr dosiahnuť súlad s rozsudkom.
Ak sa Eurokomisia naďalej domnieva, že členský štát nevykonal rozsudok, môže podať novú žalobu s návrhom na uloženie peňažných sankcií. V prípade neoznámenia opatrení na prebratie smernice EK však SDEÚ môže na návrh tejto inštitúcie uložiť sankcie v rámci prvého rozsudku.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Orbán nesúhlasí s pokutou EÚ: TOTO je neslýchané a neprijateľné!

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne