eReport.sk
Maďarský premiér Viktor Orbán prichádza na summit EÚ. Foto: tasr/ap

Opozícia chce odstaviť Orbána spoločným kandidátom na premiéra

Maďarská opozícia v pondelok oznámila, že v parlamentných voľbách v roku 2022 bude mať spoločného kandidáta na post predsedu vlády. V súlade s dohodou, ku ktorej dospelo šesť najväčších opozičných strán z celého politického spektra, bude jeho meno zverejnené do 23. októbra 2021, informuje agentúra DPA.

Opozícia v Maďarsku sa takýmto spôsobom snaží odstaviť od moci čoraz autokratickejšieho konzervatívno-nacionalistického premiéra Viktora Orbána a jeho stranu Fidesz, píše DPA. Orbán je predsedom vlády nepretržite už od roku 2010. Tento post zastával aj v rokoch 1998 – 2002. Počas svojho druhého funkčného obdobia presadil spornú volebnú reformu, ktorá výrazne zvýhodňuje najsilnejšiu stranu, ktorou je momentálne Fidesz.

Predsedovia strán Demokratická koalícia (DK), Momentum, Maďarská socialistická strana (MSZP), Jobbik, Politika môže byť iná (LMP) a Dialóg (Párbeszéd) už v auguste avizovali, že do volieb v roku 2022 postavia spoločných kandidátov, aby tak porazili vládnuci blok Fidesz-KDNP.

K podobnej dohode dospela opozícia už pri komunálnych voľbách v roku 2019. Vďaka zjednoteniu sa jej vtedy podarilo získať viacero mandátov starostov, primátorov či poslancov samospráv. Na úkor Orbánovho kandidáta získala opozícia aj post starostu v hlavnom meste Budapešť i väčšinu kresiel v tamojšom mestskom zastupiteľstve. Vo väčšine maďarských miest i v župných samosprávach však vyhral komunálne voľby Fidesz.

Zdroj: tasr, foto: tasr/ap


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Opozícia chce odstaviť Orbána spoločným kandidátom na premiéra

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti