eReport.sk
Na archívnej snímke z 8. apríla 2020 slnko zapadá za ropným vrtom v texaskom meste Kames.
Na archívnej snímke z 8. apríla 2020 slnko zapadá za ropným vrtom v texaskom meste Kames. Foto: tasr/ap

OPEC znížil prognózu tohtoročného rastu dopytu po rope

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) zhoršila vo štvrtok prognózu rastu dopytu po rope v tomto roku, druhý mesiac po sebe. Ako dôvod uviedla dôsledky invázie Ruska na Ukrajinu, zrýchľujúcu sa infláciu a opätovný nárast počtu infikovaných koronavírusovým variantom omikron v Číne. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

V pravidelnej mesačnej správe OPEC uviedol, že rast globálneho dopytu po rope dosiahne v tomto roku 3,36 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov). To je o 310.000 barelov denne menej než v predchádzajúcej prognóze.

Vojna na Ukrajine vyhnala ceny ropy v marci nad 139 USD (133,55 eura) za barel, čo bola najvyššia hodnota od roku 2008. To spôsobilo prudké zrýchlenie inflácie. Navyše, situácia sa komplikuje aj v Číne, kľúčovom dovozcovi ropy. Súčasné protipandemické opatrenia podľa OPEC spôsobujú, že Čína čelí najväčšiemu dopytovému šoku od roku 2020, keď sa ceny ropy po nástupe pandémie prepadli. „Očakáva sa, že v roku 2022 bude dopyt ovplyvnený geopolitickým vývojom vo východnej Európe, ako aj opatreniami proti COVID-19,“ uviedol OPEC.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

OPEC znížil prognózu tohtoročného rastu dopytu po rope

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti