eReport.sk
Zoroslav Kollár, foto: tasr

Opäť prišlo k úniku informácií! Prvý dostal Kollárove rozhodnutie o väzbe bulvár!

Môže za to Najvyšší súd či Špeciálna prokuratúra? Rozhodnutie, v ktorom Zoroslavovi Kollárovi súd zamietol žiadosť o prepustení z väzby sa dostalo skôr do médií, ako bolo doručené jeho právnikom a rodine. Bude to mať trestnoprávnu dohru!?

Škandál na najvyšších miestach! Bulvárnemu médiu bolo rozhodnutie o zamietnutí prepustenia z väzby právnika Zoroslava Kollára (56) potajomky posunuté o niekoľko dní skôr ako ho obdržal obvinený Kollár a jeho obhajcovia. Priami účastníci konania dostali rozhodnutie o niekoľko dní neskôr ako sa informácie zo spisu objavili vytlačené v bulvári. Samotný Kollár sa dozvedel, čo Najvyšší súd v listine o jeho väzbe uvádza z novín. V spise sa píše, že známemu právnikovi zamietajú kauciu vo výške 100-tisíc eur, aj z toho dôvodu, že má byť neúmerne nízka k majetku obvineného. Kollárov obhajca Martin Berec oponuje, že kauciu neponúkol obvinený, ale ponúkla ju jeho ex manželka. Súd má zákonné možnosti rozhodnúť o jej navýšení.

Kto ponesie zodpovednosť?

Rozhodnutie Najvyššieho súdu obdržal Kollárov právnik minulý týždeň v piatok. Avšak celé Slovensko si mohlo verdikt prečítať už v stredu. Z uznesenia boli v bulvárnom časopise citované celé znenia viet. Je teda evidentné, že dokument bol novinárovi podsunutý v presnom znení. Potvrdil nám to aj obhajca: „Áno je to pravda. Rovnako ako môj klient som sa žiaľ podrobnosti z uznesenia dozvedel z bulvárneho média. Obhajobe bolo doručené dodatočne.” Zaujímalo nás či je takýto postup štandardný a v poriadku: „Rozhodovanie o väzbe je neverejné. Obhajoba pochybuje, že k informáciám zverejneným v bulvárnom médiu sa ich redaktor dostal legálnou cestou,” odpovedal na otázky eReport Berec.

Nestalo sa to prvýkrát

Zoroslav Kollár je stíhaný pre údajné zasahovanie do nezávislosti súdu. Prípad je postavený na výpovedi bývalého sudcu Vladimíra Sklenku. Tvrdí, že so známym právnikom bol na obede v roku 2016, kde malo dôjsť k jeho ovplyvňovaniu. Zoroslava Kollára chcel pred mesiacom Špecializovaný trestný súd prepustiť. Nebolo to ale právoplatné. Najvyšší súd sa s prepustením obvineného právnika a podnikateľa z väzby nestotožnil. Únik informácií zo súdov, z prokuratúry a NAKA je dnes už štandardnou záležitosťou. V súčasnosti prebieha i vyšetrovanie uniknutej zápisnice s osobnými údajmi Moniky Jankovskej. Tieto prípady sú verejne známe. Otázkou ostáva, kedy začnú kompetentné úrady konať.

Od nás to neišlo!

V súvislosti so zverejnenými dokumentami v prípade obvineného advokáta sme oslovili Najvyšší súd. Hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová sprístupnenie informácií odmieta, súd nezaznamenal ani požiadavku na vydanie uznesenie na základe infožiadosti, ktorá vychádza zo zákona: „Predmetná vec nebola k dnešnému dňu zo strany Najvyššieho súdu verejnosti, a teda ani žiadnemu novinárovi, sprístupnená. Vo všeobecnosti pri sprístupňovaní vecí väzobných, ako aj vo Vami spomínanej veci, postupuje Najvyšší súd striktne v súčinnosti so Špecializovaným trestným súdom, ktorý uznesenia Najvyššieho súdu doručuje procesným stranám. Pri zverejňovaní a sprístupňovaní rozhodnutia verejnosti Najvyšší súd postupuje výhradne podľa zákona a dbá v prvom rade na práva účastníkov.” Najvyšší súd považuje úniky informácií za viac ako nevhodné: „Zdôrazňujeme, že Najvyšší súd považuje úniky informácií za neprípustné a vníma ich, ako výraznú komplikáciu v trestnom konaní. Zároveň sa od takéhoto konania dištancuje a dodáva, že právo verejnosti na informácie nemôže prevyšovať verejný záujem na riadnom objasnení a vyšetrení veci,” napísala Važanová.

Foto: profimedia, tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport