eReport.sk
Iniciatíva za záchranu verejného školstva, foto/archív j.p.

VIDEO Odpor verejnosti, žiakov a odborníkov! Bratislavský kraj plánuje rušiť stredné školy

Odpor verejnosti, žiakov a odborníkov! Informácie o plánovanej optimalizácii siete stredných škôl na území Bratislavského samosprávneho kraja vyvolávajú rozpaky a odpor verejnosti. Mementom je príklad rozhodnutia o zrušení Stredného odborného učilišťa železničného v roku 2013. Jeho zdevastované interiéry sa stali vďaka videám urbex explorerov neslávne známe po celom svete.

Odpor verejnosti, žiakov a odborníkov

Odporcovia avizovanej optimalizácie resp. transformácie upozorňujú, aby k rozhodnutiam o rušení stredných škôl neprichádzalo v časovej tiesni, ale až po dôkladnej a širokej diskusii na všetkých odborných aj politických úrovniach.

Foto: archív/jp

Damoklov meč dnes visí nad ďalšími dvoma fungujúcimi odbornými školami v lokalite Na pántoch – SOŠ hotelových služieb a obchodu a SOŠ elektrotechnická. Zrušiť sa majú rozhodnutím zriaďovateľa, ktorým je Bratislavský samosprávny kraj, k 1. septembru 2024.

Tlačová konferencia iniciatívy za zachovanie verejného školstva

Zdroj: Yt/j.p.

Nachádzajú sa v katastri mestskej časti Bratislava – Rača, pričom toto územie malo ešte pred pár rokmi ambíciu stať sa plne vybaveným stredoškolským kampusom krajského a po prípadnom vybudovaní vedeckého centra CEPIT v tesnej blízkosti aj celoslovenského významu. Dnes to skôr vyzerá na pohrebisko nádejí na modernizáciu a transformáciu stredného školstva.

Foto: archív/jp

„Naša SOŠ bola otvorená 1. septembra 1990, čo z nej robí najmladšiu strednú školu na Slovensku vôbec. Okrem školy je súčasťou areálu aj nedávno zrekonštruovaná plaváreň, telocvičňa, internát, jedáleň a prekrásny školský areál,“ pripomenula na tlačovej konferencii riaditeľka SOŠ hotelových služieb a obchodu Katreniaková: „Pýtam sa, kde je vízia? Prečo školu rušiť? Ak by aj nemala mať súčasné poslanie, môže predsa budova, učebne a areál slúžiť na základnú či materskú školu alebo odbornú školu iného zamerania. Tých je málo a stále viac ich ubúda na úkor gymnázií.“

Foto: archív/jp

Člen školského parlamentu Peter Kyselica prečítal pred médiami znenie petície, ktorú sa rozhodli iniciovať a do 23. marca 2023 ju podpísalo zhruba 5000 podporovateľov školy. Vyzývajú v nej poslancov BSK, aby školu zachovali a nezrušili. Hlasovať o jej budúcnosti majú už na najbližšom zasadnutí zastupiteľstva BSK dňa 31.3.2023.

Proti rušeniu školy sa vyjadrila na hlasovaní jednohlasne aj Rada školy hotelových služieb a obchodu ako aj odbory.

Je smutné, keď sa v čase nedostatku financií na všetko, idú jedným rozhodnutím rušiť inštitúcia a objekty, do ktorých boli v posledných rokoch pravidelne investované nemalé sumy. Aj preto musíme rozporovať niektoré argumenty a čísla BSK hovoriace o potrebných investíciách. Napríklad v rozpočte sa hovorí o potrebe rekonštruovať prístupovú komunikáciu a chodník, ktoré by mali stáť 800 tisíc eur. Práve teraz stojíme na kompletne zrekonštruovanej ceste a chodníku podobného rozsahu, pričom investícia bola len okolo 150 tisíc eur. Tu je vidno obrovský nepomer medzi predpokladanými a skutočnými nákladmi,“ upozornil manažér technicko-prevádzkového úseku Ľubomír Polonec.

Foto: archív/jp

Nečudo, že sa medzi verejnosťou šíria dohady, či cieľom zrušenia škôl zo strany Bratislavského samosprávneho kraja nie sú lukratívne pozemky pod školskými areálmi v celkovej rozlohe okolo 30 hektárov (300 000 metrov štvorcových). Z toho SOŠ Hotelových služieb a obchodu má areál s rozlohou 8 ha, SOŠ Elektrotechnická 6 ha a chátrajúci areál SOU Železničného 17 ha.

Foto: archív/jp

Nielen pani riaditeľka Katreniaková a zástupcovia školského parlamentu, ale my všetci by sme mali povedať, že už stačilo. Stačilo likvidácie verejného školstva a školskej infraštruktúry. Zámer rušenia týchto dvoch stredných škôl by mal otvoriť širokú a serióznu diskusiu. O budúcnosti a koncepcii odborného vzdelávania na Slovensku,“ vyhlásil miestny poslanec z MZ Bratislava-Rača Ján Polakovič. Na príklade obnovy ZŠ Plickova v Rači pripomenul. Aké ľahké bolo školu v roku 2007 zrušiť, ale koľko úsilia a finančných prostriedkov teraz stojí túto školu opäť sprevádzkovať


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Odpor verejnosti, žiakov a odborníkov! Bratislavský kraj plánuje rušiť stredné školy

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti