tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Franciszek Pieczka.
Franciszek Pieczka. Zdroj: twitter.com/piotrglinski

Odišla poľská herecká legenda: Zomrel predstaviteľ Gustíka zo seriálu Štyria tankisti a pes

Vo veku 94 rokov zomrel v piatok jeden z najpopulárnejších poľských televíznych, filmových a divadelných hercov Franciszek Pieczka. Diváci na Slovensku ho poznajú napríklad z úlohy dominantného otca hlavnej hrdinky v českom filme Díky za každé nové ráno alebo ako nezabudnuteľného, veselého tankistu Gustíka z legendárneho televízneho seriálu Štyria tankisti a pes, nakrúteného v druhej polovici 60. rokov 20. storočia. Informovali o tom poľské médiá a portál Novinky.cz.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ilustračné foto
  2. Ilustračné foto
  3. Bill Clinton ako americký prezident v apríli 1999.
  4. Na archívnej snímke z 18. septembra 2022 raper Coolio vystupuje na festivale Riot Fest v Chicagu.
  5. Noel Duggan.
  6. Javier Mariás.
  7. Na archívnej snímke Louise Fletcherová pózuje na premiére druhej série televízneho seriálu Showtime v Los Angeles, 5. januára 2012.

Pieczka má na svojom konte najmenej 100 filmov (mnoho v Nemecku). V roku 1998 v rebríčku časopisu Polityka so sto najväčšími poľskými hercami 20. storočia sa umiestnil na desiatom mieste, píše webová stránka csfd.sk. Debutoval v roku 1954 v psychologickej vojnovej dráme Nepozvaní hostia režiséra Andrzeja Wajdu, legendy poľskej kinematografie.

V roku 1974 získal „Zlatý kríž zásluh“

V roku 1967 si zahral Matúša vo filme Život Matúšov režiséra Witolda Leszczyňského – za stvárnenie tragickej postavy precitliveného muža s dušou dieťaťa získal nasledujúci rok cenu na festivale v Chicagu, Strieborného Huga. Hral tiež vo fantasy dráme Rukopis nájdený v Zaragoze (režisér Wojciech Jerzy Has/1965), v snímke Perla v korune (režisér Kazimierz Kutz/1972). Zúčastnil sa na filmových adaptáciách niekoľkých poľských diel, napríklad na Wajdových snímkach Svadba (1973) a Zasľúbená zem (1975) alebo na adaptácii románu Henryka Sienkiewicza Potopa (1974) režiséra Jerzyho Hoffmana. V roku 1974 získal „Zlatý kríž zásluh“, rola v dráme Jazva (1976) režiséra Hoffmana mu vyniesla hlavnú cenu na poľskom filmovom festivale.

V roku 2001 si zahral úlohu svätého Petra v adaptácii Sienkiewiczovho historického románu Quo Vadis režiséra Jerzyho Kawalerowicza.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Odišla poľská herecká legenda: Zomrel predstaviteľ Gustíka zo seriálu Štyria tankisti a pes

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku