eReport.sk
ľudia nakupujú v potravinách na Slovnaftskej ulici v Bratislave 2. januára 2021.
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Odhalili nedostatky pri potravinách! Predávali sa ešte pred Vianocami

Odhalili nedostatky pri potravinách! Koncom roka 2022 sa zistili nedostatky pri potravinách tradične predávaných pred Vianocami. Vyplýva to zo správy Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR.

„Inšpektori vykonali 1558 cielených kontrol. Nedostatky boli zistené pri 33 kontrolách, čo predstavuje 2,1 % kontrol s nedostatkom z celkového počtu cielených kontrol. Prekontrolovaných bolo 646 právnych subjektov a 1457 prevádzok. Nedostatky boli zistené pri 17 právnych subjektoch a v 33 prevádzkach,“ priblížila veterinárna správa.

Najhoršie dopadli hyper- a supermarkety

Najviac kontrol s nedostatkom bolo v hyper- a supermarketoch, 15 kontrol bolo s nedostatkom, v stredne veľkých predajniach bolo desať kontrol s nedostatkom a štyri kontroly s nedostatkom boli v malých predajniach. Kontroly s nedostatkom boli aj vo výrobe a veľkoobchodnom sklade, spresnili veterinári v správe.

Problémom aj hygiena budov a prevádzok

Pri 15 kontrolách sa zistili nedostatky v hygiene technologických zariadení a pracovných pomôcok. „Pri deviatich kontrolách boli zistené nedostatky v hygiene budov a prevádzky a pri siedmich kontrolách boli nedostatky v označení. Blokové pokuty boli uložené vo výške 120 eur,“ doplnila veterinárna a potravinová správa.

Inšpektori si vzali na mušku viaceré výrobky

ŠVPS dodala, že nariadila regionálnym veterinárnym a potravinovým správam v SR vykonať v mesiacoch október, november a december 2022 sprísnené úradné kontroly potravín.

A to živočíšneho, rastlinného a zmiešaného pôvodu. Ide o tie výrobky, ktoré sa predávajú v akcii a konzumujú v období Vianoc a Nového roku. Napríklad vianočné oblátky, trvanlivé pečivo, kvasená kapusta, mak, sušené huby a vianočné čokoládové a nečokoládové cukrovinky. Spadajú tu však aj majonézy, med, údené mäso, ryby, hydinové mäso a podobne. Nuž, aktuálne už rozhodne nejde o lacný tovar. Pre niektorých sú mnohé potraviny dokonca luxusom.

Kontroly sa vykonávali v rámci naplánovaných úradných kontrol v obchodnej sieti. Kontroly zahŕňali aj odber vzoriek potravín živočíšneho, rastlinného a zmiešaného pôvodu predávaných v období pred Vianocami a Novým rokom.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Odhalili nedostatky pri potravinách! Predávali sa ešte pred Vianocami

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti