eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Odborník upozorňuje: Týmto spôsobom sa na COVID-19 nakazíte len veľmi ťažko!

Už je to viac ako rok, čo svet bojuje s ochorením COVID-19. Príznaky ochorenia a spôsoby ako sa jedinci môžu ním nakaziť každým dňom pribúdali. Neustále krytie dýchacích ciest, odstup a dezinfekcia rúk. To bolo gro, ktorým sa každý riadil. Po viac ako roku odborníci vyvracajú jeden spôsob nákazy. Vraj ho precenili.

Epidemiológ z univerzity La Trobe v austrálskom Melbourne Hassana Vallyho tvrdí, že prenos nákazy COVID-19 prostredníctvom povrchov nie je tak zásadný v šírení infekcie, ako pri pri prvotných zisteniach odborníci mysleli, píše denník The Guardian. „Nie je potrebné viackrát denne umývať ten istý povrch. Namiesto toho si radšej poriadne umývajme ruky, dodržujme rozostupy a zostávajme doma, keď sme chorí, čo by malo byť viac než postačujúce na to, aby sme nešírili vírus ďalej,” uvádza. 

Komu teda veriť?

Vylúčili tak obavy ľudí, ktorí dennodenne dezinfikovali kľučky, báli sa nákazy prostredníctvom mobilu či bankoviek, kvôli ktorým mnoho prevádzok prijalo opatrenia, že prijímajú len platenie platobnou kartou. Vyvrátili tak štúdie pod záštitou austrálskej Organizácie pre vedecký a priemyselný výskum Commonwealthu. Tie tvrdili, že na takýchto povrchoch môže zostať koronavírus až po dobu 28 dní.

Týmto výskumom však vedci nechceli povedať, že dezinfekcia povrchov pri šírení SARS-CoV-2 je zbytočná. Veľmi účinná môže byť napríklad pri čistení priestorov nemocníc. Odborníci upozorňujú, že by ľudia mali viac dbať na iné preventívne hygienické opatrenia, keďže hlavným spôsobom šírenia COVID-19 je aerosól, najmä v tesnej blízkosti infikovanej osoby. Pre priblíženie, nakazená osoba môže kýchnuť alebo zakašľať a čiastočky aerosólu sa môžu dostať do nosa, úst alebo očí druhej osoby.

Portál však upozornil na to, že v laboratóriu, v ktorom bol pokus vykonávaný, bola kontrolovaná teplota a vlhkosť vzduchu, čo môže ovplyvniť správanie vírusu.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity