eReport.sk
foto: shutterstock

Odborník šokuje. Môže sa vytvoriť vlna, ktorá bude odolná voči vakcínam

V čase, keď na Slovensku tešíme z ústupu pandémie koronavírusu odborníci dvíhajú varovný prst. Ak sa totiž uvoľnia reštrikcie v rámci cestovania a otvoria sa hranice, môže nám hroziť nepríjemné prekvapenie. Bioinformatik Tomáš Vinař dokonca predpokladá vlnu vírusu, ktorý odolá aj niektorým druhom vakcín.

„Ja sa obávam, že v čase, keď sa otvoria hranice a cestovné reštrikcie sa zrušia, tak sa nám tu začnú šíriť nejaké zaujímavé varianty,“ povedal v diskusii Veda pomáha – COVID-19 odborník. „Kdekoľvek sa bude miešať veľa ľudí z rôznych krajín, tak je veľká šanca, že vzniknú nejaké zaujímavé varianty, pretože ten vírus sa môže aj rekombinovať. To sú vírusy, ktoré vznikli napríklad skrížením dvoch variantov. A to nikto nevie, že čo bude, až sa to niekam donesie,“ upozornil Vinař s tým, že cestovanie je rizikom.

Odborníci pripustili, že môže vzniknúť variant vírusu, ktorý bude odolný voči niektorým typom vakcín. – Foto: tasr/ap

Obzvlášť zaujímavé to bude podľa bioinformatika po tom, ako bude očkovaná väčšia časť populácie. „Je momentálne zjavné, že očkovanie nutne nebráni nákaze a nebráni nutne prenosu. Znižuje riziko, ale nebráni tomu úplne. Takže je tam šanca, že pokiaľ sa nájde taký variant, ktorý dokáže uniknúť nejakej vakcíne a dostane sa do populácie, kde je zaočkovaných veľa ľudí tým konkrétnym typom vakcíny, tak sa tam môže vytvoriť pomerne nepríjemná nová vlna epidémie, ktorá navyše bude rezistentná voči tým vakcínam,“ dvíha varovný prst. „Predpokladám, že sa niečo také stane a niečo si vypestujeme. Najlepšie na tom budú krajiny, ktoré používajú veľkú paletu vakcín rôznych typov a tým pádom aspoň časť populácie bude chránená,“ myslí si odborník.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport