Druhá vlna pandémie koronavírusu pomaly na Slovensku doznieva. Lenže počet pacientov, ktorí prekonali covid, naznačuje, že naše zdravotníctvo čakajú nové výzvy. Podľa niektorých štúdií, totiž približne 10 až 15 % ľudí po prekonaní ochorenia, trpia nejakými zdravotnými komplikáciami. Môže ísť o tzv. post covidový syndróm či long covid.
Zdravotné komplikácie môžu byť v tomto prípade rôzne. „Jedným z prejavov je dýchavica, ďalším je pocit nepravidelnosti pulzu, búšenia srdca, pocit vynechávania srdca. Môžu to byť určité prejavy arytmie. Ťažší pacienti môžu mať pridružené ťažkosti, ako napríklad nárast obvodu brucha, opuchy dolných končatín,“ povedala v diskusii Veda pomáha – COVID-19 kardiologička Anna Vachulová.
Niektorí lekári upozorňujú aj na úzkosti, kašeľ či dokonca cukrovku. Ide tak o multiorgánové postihnutie. Napriek tomu si však patofyziológ Peter Celec nemyslí, že by tým bol COVID-19 výnimočný. „Ja si myslím, že nie je špeciálny. Tá špecialita spočíva v tom, ako sa šíri. Keď máme obrovské množstvo pacientov, tak budeme mať veľké množstvo pacientov, ktorí budú mať dlhotrvajúce problémy. Tie môžu byť rôznorodé,“ povedal s tým, že ak sa pozriete do literatúry nenájdete orgán, v ktorom by sa vírus nenašiel.
Mnohých ľudí po prekonaní COVID-19 trápia zdravotné problémy. – Foto: shutterstock
„Na vírus odpovedá imunitný systém, u mnohých prehnane, u mnohých extrémnou reakciou, ktorá sama o sebe mnohokrát postihuje organizmus viac ako ten priamy cytopatický efekt. Samozrejme, je to systémová reakcia u mnohých pacientov, tým pádom celý organizmus môže byť postihnutý,“ upozornil Celec a zdôraznil, že aj samotná liečba môže prispievať k mnohým aspektom. Pred slovenským zdravotníctvom tak stojí ďalšia výzva. Počet ľudí, ktorí prekonali COVID-19 totiž stále narastá a tak zrejme bude narastať aj počet tých, ktorých budú trápiť zdravotné komplikácie po jeho prekonaní.
Slovenské zdravotníctvo čaká nová výzva. Mali by sme sa na ňu pripraviť. – Foto: shutterstock
„Ak si rátate s miliónom covid pacientov, tak 10-15 % z nich bude mať nejaký post covid syndróm. Ak majú pravdu Švédi a Američania, ktorí robili štúdie, tak sa tu bavíme o 100 až 150 tisíc pacientoch na Slovensku. Možno viac. Uvidíme, ako bude ďalej prebiehať pandémia a z toho vyplýva, že to bude veľká záťaž pre zdravotníctvo. A ja mám taký drobný pocit, že zas raz ideme neskoro. Dobiehame. Keď ostatní riešili vakcináciu, my sme riešili testy, proste sme trochu pozadu. Podľa mňa je to teraz vec, ktorú by na ministerstve mali riešiť deň noc. Pretože toto príde, vlastne to už je tu, len sa postupne ten problém zväčší a bude ho treba riešiť aj organizačne, ale aj medicínsky, vedecky, klinicky,“ dvíha varovný prst odborník.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Odborník šokuje. Covid nie je špeciálny. Toto by na ministerstve mali riešiť deň a noc!