tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Foto: tasr

Odborník skritizoval testovanie antigénovými testami aj uvoľňovanie opatrení

Hoci sa naši západní susedia môžu tešiť z lepších čísiel v prípade nakazených koronavírusom, podľa odborníkov nie je čas na uvoľňovanie opatrení. Profesor ekológie a evolučný biológ Jaroslav Flegr si dokonca myslí, že to najhoršie aj vďaka chrípke Čechov ešte len čaká.

„Pomocou lockdownov sme si veľmi draho kúpili čas, aby sme sa pripravili na to horšie, čo ešte len príde. Teraz sme v poslednej minúte zabrzdili voľný pád a ideme k zemi na padáku. Do tela nás tlačia popruhy a tak mudrujeme, či by sme ich nemali radšej odrezať – veď na čo nám sú, keď predsa každý vidí, že vlastne vôbec nepadáme,“ zamyslel sa na svojej sociálnej sieti odborník, ktorí kritizuje úvahy o uvoľňovaní opatrení v Čechách. „Najskôr musíme stlačiť počty denne infikovaných na hodnoty, ktoré už dokáže posilnená hygiena kvalitne dotrasovať. Kvalitne – to znamená vrátanie bezpríznakových osôb a detí,“ navrhuje profesor Flegr a dodáva. „Trasovať je potrebné aj spätne. Je treba zistiť, kde sa človek sám nakazil a varovať a otestovať tých, ktorí sa mohli nakaziť s ním. Covid sa šíri z veľkej časti cez superprenášačov. Tých je možné odhaliť práve takýmto spätným testovaním,“ dodáva evolučný biológ.

Jaroslav Flegr tiež upozornil na potrebu testovania, ktoré by malo byť rýchle, lacné a spoľahlivé. „Tým nemyslím antigénové testy, ktoré majú deklarovanú spoľahlivosť 70 % (v skutočnosti je to menej). Je treba zaviesť vysokokapacitnú RT-PCR metódu z ústnych sterov, prípadne ešte lepšie zo slín získaných samoodberom. Takú metódu už v Čechách niekoľko mesiacov máme,“ upozorňuje Flegr na metódu českého lekára Emanuela Žďárskeho. „Takže na záver – hygiena musí jasne povedať, koľko nakazených dokáže kvalitne dotrasovať a vláda reguláciami protiepidemických opatrení zaistí, aby infikovaných nebolo ešte viac. Sme v Čechách, preto dodávam – pomocou protiepidemických opatrení, nie účtovnými trikmi a falšovaním dát. Pre politikov to môže byť novinka, ale vírus sa fakt obalamutiť nedá,“ uzavrel Flegr.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Odborník skritizoval testovanie antigénovými testami aj uvoľňovanie opatrení

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku