eReport.sk
Ivan Bošňák z platformy Dáta bez pátosu Foto: archív

ROZHOVOR Odborník odkázal Matovičovi: Toto treba urobiť a konečne sa nám uľaví

Plošnému antigénovému testovaniu hovorí rázne nie. Analytik a spoluzakladateľ platformy Dáta bez pátosu Ivan Bošňák odporúča vláde namiesto toho testovať pravidelne v ohniskách a fabrikách. Zároveň upozorňuje, že januárové obmedzenia prinesú ovocie až o niekoľko dní a od februára začnú počty infikovaných koronavírusom na Slovensku klesať. Dovtedy si vystačíme s MOM-kami, teda mobilnými odberovými miestami. 

Tvrdíte, že by bolo lepšie uprednostniť pravidelné testovanie každé tri či štyri dni vo firmách a fabrikách pred avizovaným ďalším celoplošným testovaním Slovenska. Nie je to viac menej to isté čo navrhuje premiér Igor Matovič, že sa v troch kolách zopakuje antigénové testovanie?
Je to úplne iné. Momentálne máme tie ohniská a momentálne znamená dnes. Tak ako Volkswagen začal začiatkom týždňa testovať, treba začať okamžite. Nie o týždeň, že tento týždeň len niekde a potom uvidíme. A potom len v ohniskách, to znamená že vo všetkých zelených okresoch to prosím vás nerobte. Tam ľudia žijú v bublinách, nie sú mobilní, nikto nikam nechodí. Nechajte ich doma trčať, nikam ich neťahajte. Neorganizujte cez samosprávy testovacie centrá vnútri v spoločenských domoch, v školách či v kantínach. Tam sa budú zgrupovať ľudia, vojaci. Veď stovky vojakov sa nakazili v tých prvých kolách, to aj minister obrany Jaroslav Naď priznal.    

Ale premiér avizoval, že sa bude testovať niekoľko víkendov za sebou. Nie je to už pravidelné testovanie?
Pravidelne znamená každé tri-štyri dni. Nie, že každý víkend a za tri víkendy trikrát, ale za jeden týždeň trikrát. Športovci sú nám dobrým príkladom v tých bublinách. Veď ich testujú každé dva-tri dni, aby zistili kto to má. Lebo to, že to viete zistiť trvá nejaký čas, ten antigén je nespoľahlivý. Tak preto každé dva-tri dni. Testovať treba v ohnisku a pravidelne.

Kde vidíte najväčšie úskalia plošného skríningu?
Kde chce  pán Matovič zobrať zdravotníkov? Veď teraz minister zdravotníctva Marek Krajčí nevie zorganizovať očkovacie centrá, kde potrebujete v každom dvoch lekárov. Tak ako chceme, aby boli očkovacie a ešte aj testovacie centrá. Očkovacích má byť 72, testovacích na celé Slovensko potrebujete 5000. Teraz máme zorganizovaných 260 MOM-iek, teda tých mobilných odberových miest. Nikto sa tomu nevenuje a to bol super nápad ministra Krajčího. Stačí tam jeden lekár, nie dvaja ako v testovacom centre. Fungujú niektoré aj 7 dní do týždňa, takže stále sa viete otestovať, hocikedy – to je perfektné. 

V MOM-kách sa však urobí podstatne menej testov ako pri masívnom celoslovenskom skríningu..
Koľko robia testov? Ak sa pozrieme na dáta, v utorok spravili 72-tisíc antigénových testov. Keď spravia 72-tisíc testov každý deň, to už je za týždeň pol milióna ľudí. Veď to už je masové testovanie keď niekto otestuje pol milióna ľudí za týždeň a milión za dva týždne. K tomu treba prirátať aj PCR testy. V utorok urobili 12-tisíc PCR testov, ak k tomu pripočítam 72-tisíc antigénových, to je takmer 85-tisíc otestovaných ľudí za deň. Keď to vynásobíme siedmymi dostaneme 600-tisíc za týždeň. To znamená, že u nás to už beží v MOM-kách.

Dá sa tento počet pretestovaných ešte nejakým spôsobom navýšiť?
Máme problém v ohniskách. V týchto mestách pomôžu zamestnávatelia. V Trenčíne to samospráva spravila, Nitra sa na to pred Vianocami vykašľala. Tak teraz primátor Marek Hattas už musel zmobilizovať Nitru. Automobilka Jaguar Land Rover sa pridala, testovali 6000 ľudí. Jaguar povedal, že aj dodávateľov chcú pretestovať. Ruky im za to bozkávam. Ešte k tomu nato najal profesionálnu zdravotnícku firmu. To potom asi aj dobre dopadne – určite lepšie ako keď to bude napríklad vo Fekišovciach robiť miestny úrad s dobrovoľníčkou z Červeného kríža. Vo Volkswagene teraz okolo 12 až 14-tisíc otestujú. Keď sa k MOM-kám pridajú zamestnávatelia, určite to dopadne dobre. Postupne vyradia z prevádzky infikovaných, izolujú na dva týždne ich aj s rodinami a postupne tie percentá pôjdu dole.

Kde to aktuálne nevyzerá dobre?
Harmanecké papierne majú aktuálne 15% nakazených. Hygienik by mal zavrieť tú výrobu. Pri 10% zavreli v Nemecku bitúnok, Rumunov na ubytovni, celú oblasť so 600-tisíc ľuďmi a dali zátarasy na cesty. Ešte v lete 14. júna si tam všetci mysleli, že prvá vlna odišla. Začali tam prázdniny 15. júna a chceli ísť preč. A nie, že do Chorvátska, oni sa nedostali ani po klobásu do susednej dediny. Tam bol dva týždne normálny lockdown. Vyše pol milióna ľudí vtedy zavreli v regióne Porýnie kvôli jednému bitúnku a 300 Rumunom. A za dva týždne sa toho zbavili. Nikto sa nedostal odtiaľ preč a nikto ďalší sa nenakazil lebo tým čo ich izolovali, každému dali samotku na ubytovni a normálne to vyriešili. My zachytíme 70 ľudí v Harmaneckých papierňach a hovoria, že sú pripravení naďalej testovať. No niečo sa muselo zanedbať lebo testovali aj predtým a vždy boli jeden až dvaja infikovaní. Prišli Vianoce, ľudia sa vrátili zo svojich bublín kde boli na penziónoch, chatách a lyžovačkách. Nie je zle, že spolu lyžovali, ale že si potom spolu varili špagety, boli tam týždeň spolu a jeden z nich bol nakazený. A potom si doma dali kapustnicu s babkou. 

Je terajší počet nakazených ukazovateľom toho, že najnovšie opatrenia nezabrali ako tvrdí predseda vlády Matovič, alebo sa ich výsledky ešte nedostavili?
Matovič nie je trpezlivý, aby počkal ešte 10 dní. Lebo na Silvestra zasadala vláda, keď už ľudia mali prvé šampanské vypité, a len od nového roka prijali ďalšie opatrenia. Ľudia na chatách vytriezveli prvého januára, zistili čo sa prijalo, dokončili pobyt a vybrali sa domov. Z chát sa vrátili do iných bublín kde ponakazovali babky. Keď sa chcel vtedy niekto objednať na PCR-test, bol sviatok 6. januára, tak sa nedalo a dostal najskôr termín 7. a 8. januára. O deň neskôr to vyhodnotili a až 10. januára to publikovali. To ešte len teraz prídu ľudia, ktorí sa nakazili. Treba byť trpezlivý, 14 dní sa nebude nič diať, budeme len stúpať. V Česku je zákaz vychádzania a stále nemajú výsledok a u nás Matovič povie, že nezabrali opatrenia. Áno, nezabrali opatrenia, ktoré implementovali 21. decembra – to má pravdu, to už vieme dnes. Ale môže byť vďačný poslušným Slovákom, že zostali doma v tých bublinách, čo vedci, prezidentka a nakoniec aj on na nich apelovali. Vďaka tomu teraz nie sme na čísle 4000 nových nakazených denne. Ale, že by to zabralo, to sa povedať nedá aj keď to prispelo k určitej stabilizácii. Ale opatrenia z 1. januára, to uvidíme tak o týždeň. Som však presvedčený, že zabrali a pomôže nám to.

Kedy dosiahne pandémia u nás vrchol? 
Je tam šanca, že ak každý deň zaočkujú 10-tisíc ľudí postupne zhruba o mesiac prestane pribúdať ľudí v nemocniciach, čo je skvelá správa. My to modelujeme a môžeme zdravotníkom odkázať, že to vyzerá, že sa dostaneme na 4000 prírastkov denne a to bude strop. Nie je to úplne dobrá správa, lebo väčšina z nich bude starých ľudí a oni veľmi skoro zomierajú a vo veľkom percente, ale v nemocniciach by sa malo uľaviť. Zhruba ku koncu januára a začiatkom februára budeme väčší optimisti, vtedy budeme klesať. Potom ešte bude zlý marec, to budeme mať zhruba 2000 infikovaných denne a po Veľkej noci začiatkom apríla možno už povieme deťom, že môžu ísť do školy.

Ak to nie je plošné antigénové testovanie Slovenska, čo by sme mali teraz urobiť, aby sme znížili počty chorých ľudí? 
Plán by mal vyzerať takto: Fabriky musia testovať trikrát do týždňa, tie ktoré sa dostanú nad 0,5% infikovaných príjmu prísne opatrenia, meranie teploty či obmedzenie prevádzky – najlepšie maximálne dve smeny. A potom môžu prejsť k inému testovaniu, lebo tá fabrika nemusí všetkých otestovať, stačí, že otestujú každý deň postupne tisícku v takých dávkach. To už bude stačiť.  


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

ROZHOVOR Odborník odkázal Matovičovi: Toto treba urobiť a konečne sa nám uľaví