eReport.sk
foto: tasr

Odborník o očkovaní na Slovensku: Možno tu robíme veľký experiment

Chaos v očkovaní? Podľa niektorých odborníkov na zdravotníctvo to momentálne občas vyzerá tak, že pravá ruka nevie, čo robí ľavá. Šéf zdravotníctva v Bratislavskom samosprávnom kraji Tomáš Szalay upozorňuje, že pokiaľ sa nezačnú riešiť problémy s reportovaním, čakajú nás veľké nepríjemnosti.

Szalay už v minulosti upozorňoval na rôzne problémy, ktoré súviseli s tým, ako štát dodáva ľudí na očkovanie. „Je ubíjajúce, keď dostanem zoznam 3 000 ľudí a z tých 3 000 ľudí, keď si ho ja preverím validátorom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou cez rodné čísla, čo je jednoduchá operácia na tri kliky, tak mi to vyhodí, že 250 rodných čísiel je zlých. A to nevedeli urobiť oni na kontrole na druhej strane? Mne to pridáva robotu, lebo ja tých 250 rodných čísiel musím fyzicky opraviť,“ povedal v diskusii Veda pomáha COVID-19 lekár, ktorý sa tiež zamyslel, čo sa stane po tom, čo rodné čísla opraví.

Szalay upozorňuje na nedostatky v štátnom systéme objednávania na očkovanie. – Foto: tasr

„Keď ja opravím rodné číslo na svojej strane a pošlem ho naspäť, budú to vedieť spárovať s tým pôvodným človekom, ktorého zlé rodné číslo mi poslali? Budú vedieť, či som zaočkoval toho správneho jedinca?“ pýta sa Szalay.

Šéf zdravotníctva na Bratislavskej župe tiež upozorňuje, že vakcínou AstraZeneca sa očkuje už takmer desať týždňov. Pomaly sa tak blížime k termínu, kedy by sa ľudia mali pozývať na druhé kolo očkovania.

Kto bude posielať sms na druhé kolo očkovania? – Foto: shutterstock

„Pointa je, kto pošle sms na druhý termín? NCZI, očkovacie centrá alebo samospráva? To neviem, ale to, čo viem je, že my tie dáta z očkovacích centier nevieme úspešne reportovať do NCZI, lebo im nefungujú dobre importy. To znamená, že „centrálny mozog ľudstva“ nevie, kto je zaočkovaný a teda poriadne ani nevie, komu má poslať druhú sms,“ dvíha varovný prst odborník na zdravotníctvo.

Môže sa stať, že ľudia budú zaočkovaní dvoma rôznymi vakcínami. – Foto: tasr/ap

„Kým toto niekto veľmi rýchlo neopraví, z tohto môže byť dosť veľká kucapaca, lebo systém nevie. Priebežne možno posiela pozvánky ľuďom z Čakárne, ktorí už boli niečím zaočkovaní, napríklad Astrou, medzitým klesla veková skupina pre Modernu a dostanú pozvánku na Modernu. A ja teda neviem, či si každý človek uvedomí, čo má práve v tejto chvíli dostať a či nerobíme jeden prirodzený obrovský experiment kombinácie vakcín a ich účinnosti voči covidu,“ krúti hlavou Szalay.

Podľa imunológa Vladimíra Leksu sa taká vec stať môže, ale nechce, aby z toho boli ľudia vystrašení. „Keď sa niekomu stane, že omylom dostane nejakú inú vakcínu ako druhú dávku, netreba z toho robiť hystériu. Je to možno ešte lepšie,“ dodal. V tejto súvislosti sme oslovili aj NCZI, na odpovede čakáme.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Odborník o očkovaní na Slovensku: Možno tu robíme veľký experiment

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti