eReport.sk
foto: shutterstock

Odborník o Ivermektíne: V čom by nám tento liek teraz pomohol!

Liečivo Ivermektín vyvolalo v posledných dňoch na Slovensku ošiaľ. Od konca januára je u nás povolený, no v lekárňach a nemocniciach nie je vôbec, alebo len v minimálnych množstvách. Šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí vraví, že rozruch okolo lieku je neopodstatnený a viacerí zdravotníci odmietajú jeho zveličovanie ako zázračného lieku na COVID-19. Práve im, ale aj širokej verejnosti adresoval jeho zástanca a hlavný odborník rezortu zdravotníctva pre anesteziológiu a intenzívnu medicínu doktor Jozef Firment svoje odborné stanovisko k užívaniu Ivermektínu.

Doktor Firment vo svojom texte k užívaniu Ivermektínu (IVM) zverejnenému v Lekárskych novinách začína upozornením, že antiparazitálny liek vyvinutý už v roku 1975 bol pôvodne určený pre zvieratá ako veterinárny prípravok, no čoskoro sa zistilo, že je bezpečný a účinný aj u ľudí. Dodáva, že dvojica jeho objaviteľov a zároveň parazitológov Ír William C. Campbell a Japonec Satoshi Ōmura boli za svoj prínos ocenení Nobelovou cenou za fyziológiu a medicínu. „Od polovice 80. rokov 20. storočia sa používa v liečbe rôznych parazitárnych ochorení aj u ľudí predovšetkým v tropických krajinách. Odvtedy sú skúsenosti s podaním takmer 4 miliárd dávok lieku,“ zdôrazňuje anesteziológ s tým, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zaradila Ivermektín medzi esenciálne lieky.

Brzdí bielkoviny vírusu

Poukazuje aj na to, že laboratórne štúdie Ivermektínu preukázali veľmi silné antivírusové a protizápalové vlastnosti aj proti vírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. „Antivírusová aktivita IVM nie je celkom jasná. Predpokladá sa však, že IVM brzdí prenášanie vírusových bielkovín do jadra hostiteľskej bunky. Bez IVM vírusy tento importín ovplyvnia tak, že zosilnia infekciu potlačením antivírusovej odpovede hostiteľa,“ vysvetľuje účinky medikamentu hlavný odborník.

Upozorňuje aj na viaceré kontrolované klinické štúdie, ktoré za posledné mesiace hlásia konzistentné a výrazné zlepšenie výsledkov liečby COVID-19, ak bol do nej začlenený Ivermektín. Problematické je však, že pochádza z menej vyspelých krajín a medicínske autority vyspelých krajín považujú výsledky za nepreukázateľné. „Štúdie, ktoré pochádzajú z rozvinutých krajín, aj keď sú priaznivé pre IVM, majú nižší počet podaní a zaradených pacientov preto nedosahujú významný štatistický potenciál. Z toho dôvodu sa IVM nezaradil do štandardnej liečby COVID-19 vo vyspelých štátoch sveta,“ objasňuje Firment prečo sa v Európe doteraz používal málo alebo vôbec.

Urýchli prepúšťanie pacientov

Široké použitie Ivermektínu podľa doktora špecialistu viedlo k významnému zníženiu prípadov rozvinutého ochorenia a úmrtnosti v regiónoch, kde sa používa. „Ako ukazujú výsledky v týchto štúdiách, ivermektín by mohol byť dôležitou a možno život zachraňujúcou súčasťou liečebnej stratégie pri dosahovaní získania kontroly nad pandémiou,“ tvrdí s tým, že niečo podobné predpokladá aj v prípade jeho väčšieho využitia aj na Slovensku. „Očakáva sa, že IVM pomôže pri zmierňovaní príznakov, znižovaní vylučovania vírusu pacientmi a urýchli prepúšťanie hospitalizovaných pacientov s miernym až stredne ťažkým COVID-19,“ vraví Firment a doplňuje, že ako lekár pristupuje k potenciálnym účinkom lieku opatrne, ale vzhľadom na veľmi nepriaznivý priebeh pandémie na Slovensku ho vníma ako určitú nádej.

Podľa Firmenta môže Ivermektín pomôcť odbremeniť nemocnice a urýchliť prepúšťanie pacientov. – Foto: archív

Vedľajšie účinky dobre znášané

Ivermektín odporúča podávať v čase nastupovania príznakov ochorenia ale aj pri pľúcnej forme, kedy dochádza k respiračnému zlyhávaniu a k potrebe podávania kyslíka. „Ak sa používa IVM pri liečbe COVID-19, nikdy nie ako samostatný liek, ale vždy v kombinácii s ostatnou liečbou!“ prízvukuje lekár. Zvýšenú opatrnosť odporúča najmä seniorom nad 65 rokov. „Čo sa týka vedľajších účinkov, je IVM vo všeobecnosti pomerne dobre znášaný. Popisované sú nevoľnosť a vracanie, účinky na CNS (bolesti hlavy, horúčka závraty, ospalosť, nespavosť, ataxia, únava), tachykardia, vyrážky či svrbenie.“


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Odborník o Ivermektíne: V čom by nám tento liek teraz pomohol!

Najnovšie