eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Odborník: Nevieme či sa budeme očkovať každý rok, či raz za dva roky

Čaká nás tretia, či dokonca štvrtá dávka očkovania? Zatiaľ je isté, že do jesene budeme na Slovensku očkovať maximálne dvoma dávkami vakcíny. Cez letné prázdniny by mohli byť známe závery aktuálne prebiehajúcich štúdií. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) by tiež mala predstaviť schému k ďalšiemu možnému preočkovaniu treťou či ďalšími dávkami. Avizuje lekár, expert WHO, člen konzília a vysokoškolský pedagóg Jozef Šuvada. Upozorňuje, že aj keď teraz s určitosťou vieme, že očkovacie látky chránia telo pred koronavírusom minimálne 6 mesiacov, objavujú sa informácie, že by to mohlo byť aj dvojnásobne dlhšie.

Väčšina doteraz na svete používaných vakcín sa podáva v dvoch dávkach. Či už ide o Pfizer, AstraZenecu, Modernu či Sputnik V. Výnimkou je látka od firmy Johnson & Johnson pri ktorej stačí jedno vpichnutie. Aj keď to spočiatku nechcel nikto otvorene priznať, očkovať sa nakoniec budeme musieť opakovane.

„Pravdepodobný scenár je, že pravdepodobne bude nutná tretia dávka, a to niekde medzi šiestimi až dvanástimi mesiacmi,” uviedol grécky veterinár a výkonný riaditeľ Pfizeru Albert Bourla pre stanicu CNBC minulý týždeň. Doplnil, že neskôr by malo nasledovať i každoročné preočkovanie.

Rozhodujúce sú mutácie

Koľkými dávkami sa budeme očkovať, závisí podľa lekára a experta WHO Jozefa Šuvadu, od viacerých aspektov. Z epidemiologického hľadiska bude dôležité sledovať vývoj nových variantov koronavírusu a aj ich distribúciu v geopriestore. „Napríklad, či prídu do Európy iné varianty, napríklad úplne nové mutácie. Tie by mohli ovplyvniť trvácnosť imunity,“ približuje odborník.

Lekár, expert WHO a člen konzília Jozef Šuvada. – Foto: tasr

Ďalším dôležitým faktorom budú závery aktuálne prebiehajúcich štúdií. „Na mysli mám štúdie na nových variantoch a sledovanie hodnoty protilátok, či takzvanej bunkovej imunity v jednotlivých skupinách populácie a etnických skupín,“ objasnil Šuvada s tým, že z Izraela, škandinávskych štátov, či z Kanady k nám už prichádzajú aj prvé správy o očkovaní treťou dávkou u niektorých osôb.

Tretia dávka len pre rizikových

Zdôrazňuje, že ju dávajú najmä rizikovým pacientom s ďalšími diagnózami. „Sme v kontakte s týmito krajinami a budeme čakať akým spôsobom vyhodnotia svoju očkovaciu stratégiu a závery svojich národných alebo miestnych klinických skúšaní. Zatiaľ to nerobia tak, že by preočkovávali celú populáciu,“ priblížil lekár.

Opakované očkovanie bude podľa neho pravdepodobne potrebné pri všetkých typoch vakcín. „Je taký predpoklad, že do leta by sa mala urobiť očkovacia schéma a návrh aj za WHO ako pristúpiť k eventuálnemu preočkovávaniu,“ ozrejmil. Dodal, že už teraz sa diskutuje aj o zmiešanom očkovaní. „Napríklad keď človek dostal prvú dávku vektorovej vakcíny AstraZeneca či môže dostať druhú dávku RNA vakcínami, prípadne naopak,“ upresnil člen konzília odborníkov.

Vakcíny chránia možno aj rok

Informuje, že podľa toho, čo teraz vedci vedia, pri vakcínach minimálne 6 mesiacov chráni organizmus protektívna hladina protilátok pred ochorením COVID-19. „Teraz sa diskutuje o tom, že na úrovni jedného roka by to ešte stále mohlo fungovať cez bunkovú imunitu, ba dokonca aj dlhšie,“ vyhlásil lekár z WHO.

Práve podľa dĺžky pretrvávania ochrany protilátkami by mala byť nastavená frekvencia očkovania. „Či to bude každý rok, raz za dva roky, alebo sa budú merať napr. protilátky na individuálnej úrovni ešte nie je zrejmé, ešte je tam veľa vedecko-klinických otázok,“ zhodnotil.

„Dnes už vieme, že aj keď nepretrvávajú protilátky u všetkých zaočkovaných dlhšiu dobu u väčšiny z nich pretrváva tzv. bunková imunita, ktorá je veľmi dôležitá pri tom, aby telo dokázalo zvládať toto ochorenie. Takže nie je všetko iba o protilátkach,“ upozornil. Ako člen konzília avizuje, že pravdepodobne minimálne do jesene sa na Slovensku bude očkovať tak ako doteraz. Teda maximálne dvoma dávkami.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Odborník: Nevieme či sa budeme očkovať každý rok, či raz za dva roky

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre