eReport.sk
Foto: tasr/ap

Odborník na rovinu o vakcínach: Tieto ženy by si radšej mali počkať na Pfizer

Napriek chaosu okolo očkovacej stratégie na Slovensku, je ešte stále dosť ľudí, ktorí sa chcú dať zaočkovať. Mnohí z nich si však chcú vyberať. Komu odborníci odporúčajú očkovať sa aj vakcínou od AstraZeneca a naopak, kto by si mal radšej počkať na to, kým si bude môcť zvoliť vakcínu od Pfizer?

Niektorí ľudia váhajú s očkovaním vakcínou AstraZeneca. Dôvodom sú informácie o možných vedľajších účinkoch. Preto sa rozhodli čakať s očkovaním, kým bude možnosť zvoliť si druh vakcíny. „Ja si myslím, že do konca mája sa dostanú na Pfizer všetci, čo budú chcieť. Alebo možno najneskôr začiatkom júna. Na druhej strane dostať Astru dnes a dostať Pfizer o mesiac, tak to je ako s tým vrabcom v hrsti a holubom na streche. Obzvlášť, ak je to muž. Tam tie riziká, ktoré to môže spôsobiť, sú pomerne nízke,“ povedal v diskusii Veda pomáha – COVID-19 analytik Martin Šuster.

Podľa odborníkov sa muži pokojne môžu dať očkovať vakcínou od AstraZeneca. Ženám do 40 rokov odporúčajú počkať. – Foto: tasr

„Keď sa nebojím ráno sadnúť do auta a ísť do práce a ani trošku nie som znepokojený, tak prečo by som sa mal báť očkovania, kde je riziko dvadsaťkrát nižšie,“ hovorí odborník.

Matematik Richard Kollár, ktorý sa dlhodobo venuje analýzam čísiel, ktoré sa spájajú s pandémiou, upozorňuje, že niektoré skupiny ľudí, by si predsa len mali počkať na vakcínu Pfizer. „Pohlavie hrá veľmi dôležitú rolu. V skutočnosti ženy medzi 20 a 30 rokov by asi bolo vhodné, keby počkali na Pfizer. Možno aj do 40 rokov. Ale pre mužov to neukázalo riziko. Tá koncentrovaná skupina boli ženy 20 až 40 rokov,“ prezradil Kollár a dodal, že všetko nasvedčuje tomu, že na Slovensku bude vakcín od tejto firmy dosť.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Odborník na rovinu o vakcínach: Tieto ženy by si radšej mali počkať na Pfizer

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti