eReport.sk
Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) počas vymenovania novej vlády SR v Prezidentskom paláci 1. apríla 2021 v Bratislave.
Eduard Heger (OĽaNO). Foto: tasr

Odborník má zlé predtuchy o Hegerovej vláde: Napätie sa udržiava pod pokrievkou


Hoci je jednou z kľúčových úloh novej vlády Eduarda Hegera upokojenie a stabilizácia politickej situácie, podľa publicistu Juraja Hrabka sa skôr dajú očakávať nové konflikty. „Bol by som rád, keby to bola stabilizujúca vláda, ale zároveň si nemyslím, že to tak bude. Je iba otázkou času, kedy vyplávajú na povrch nové problémy,“ povedal v diskusii Hrabko.

Dodal, že je do veľkej miery práve na premiérovi, či ich dokáže riešiť. „Udržiava sa to pod pokrievkou, ale vidíme, ako vystupuje Igor Matovič s dovolením nového premiéra a vidíme, ako Richard Sulík zatína zuby. Ale to raz prestane,“ odhadol publicista.

Nemilé čísla pre koalíciu

Zároveň upozornil, že spor medzi lídrami OĽANO a SaS podľa posledného prieskumu agentúry Focus z prelomu marca a apríla obe strany preferenčne poškodil. Vedie v ňom Hlas-SD, druhá je SaS, takmer ju už dobehol tretí Smer-SD a OĽANO je štvrté. „Zrejme sa na výsledkoch prieskumu odrazila kríza vo vládnej koalícii,“ povedal Hrabko. Z vládnych strán sa posilnilo iba hnutie Sme rodina. Podľa Hrabka to bolo spôsobené tým, že hnutie nebolo priamym aktérom sporu.

V prieskume dominoval Hlas-SD, ktorý sa podľa Hrabka snaží robiť populárnu politiku. „Nič nerobí a nič nepokazí. Peter Pellegrini vystupuje slušne, nie je vulgárny a dokáže vychádzať s médiami. A oplatí sa mu to,“ tvrdí Hrabko. Dodáva, že hlavnou politickou témou Hlasu-SD, ale aj Smeru-SD a Slovenskej národnej strany je podľa neho referendum.

Päťpercentnú hranicu pre vstup do parlamentu popri Progresívnom Slovensku prekročilo v prieskume Focusu aj KDH a dotiahla sa na ňu nová národnostná strana Aliancia. „Treba počkať, či sa tento trend potvrdí. Ale potenciál troch strán, ktoré sú v Aliancii združené, je podľa mňa až desať percent,“ povedal Hrabko. Šancu na návrat do parlamentu má podľa neho aj KDH, ktoré je, podobne ako Aliancia, silné v regionálnej politike.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Odborník má zlé predtuchy o Hegerovej vláde: Napätie sa udržiava pod pokrievkou

KOMENTOVALI STE: