eReport.sk
Foto: shutterstock

Odborníčka varuje. V dobe covidovej by sme si mali viac strážiť súkromie

Pandémia koronavírusu prinútila mnoho ľudí pracovať na tzv. homeoffice. Doma tiež zostali deti, ktoré nechodia do školy. Odborníčka i polícia varuje, aby sme si v tejto dobe, keď sme viac online, dávali pozor na ochranu súkromia.

„Veľa vecí sa deje v online prostredí. Napríklad aj taká objednávka jedla. To, čo sme kedysi robili fyzicky, teraz robíme online. Preto by sme mali viac pozornosti venovať podmienkam súkromia napríklad pri používaní nejakých aplikácií. Aby sme všetko iba neodklikli za tým účelom, že sa chceme rýchlo dostať k nejakej službe,“ povedala v rozhlasovej relácii Dobre ráno, Slovensko právnička a hovorkyňa Úradu na ochranu osobných údajov SR Lucia Bezáková. „Čo sa týka internetu, sociálnych sietí a aplikácií, tak v prvom rade osobnými údajmi sociálne siete a aplikácie doslova kŕmime my sami.“

Odborníčka preto odporúča pri zakladaní účtu na sociálnej sieti či sťahovaní aplikácie, poriadne preštudovať zásady ochrany osobných údajov. „Niektorí ľudia možno nevedia, že aj aplikácie, ktoré sú zadarmo, môžu mať v podmienkach spracovania uvedené, že ak tú aplikáciu prijmem a používam, tak dávam prístup k svojim kontaktom a fotografiám,“ upozorňuje Bezáková.

Viete, ako vaše dieťa trávi čas v online priestore? Foto: shutterstock

Polícia a ministerstvo vnútra zase upozorňujú, aby si rodičia dávali pozor, ako trávia deti čas v online priestore. „Nezabúdajte, že sexuálni predátori teraz tiež trávia viac času na internete,“ píše ministerstvo vnútra vo svojej brožúre a zároveň ponúka rodičom niekoľko riešení ako ochrániť svoje dieťa. Medzi ne patrí napríklad nastavenia účtov na sociálnych sieťach ako súkromné, vymazanie kontaktov, s ktorými nekomunikuje ako aj žiadosti o priateľstvo od cudzích osôb a v prípade, že vaše dieťa kontaktuje osoba, s ktorou si neželá byť v spojení, treba túto osobu nahlásiť a blokovať. Je tiež možné, že „online“ priateľ sa bude pokúšať s dieťaťom nadviazať nevhodný kontakt ak kladie veľa osobných otázok, dožaduje sa osobného stretnutia, žiada od dieťaťa fotky, pýta sa na miestnosť, v ktorej má dieťa počítač, snaží sa dieťa zmanipulovať napríklad darčekmi. Viac informácií sa dozviete z brožúry ministerstva vnútra.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport