eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Odborníci o očkovaní: Je čas naliať si čistého vína a pomenovať problém!

Téma očkovania stále na Slovensku vyvoláva vášne. Je tu tábor prívržencov vakcín, no aj ľudia, ktorí majú pocit, že dať si pichnúť vakcínu nie je cesta k slobode. Každopádne je k dnešnému dňu na Slovensku zaočkovaných zhruba 34 percent obyvateľov. Veľa či málo? Kde vidia problém odborníci z platformy Dáta bez pátosu?

„Naším problémom nie je, že Slovensko má 34 % zaočkovaných obyvateľov a Európska únia “až” 42 %. Vraj sme pozadu. Určite to dobehneme za 4 týždne!” začali dátoví odborníci. Naším reálnym problémom je podľa nich to, že Bratislava je zaočkovaná už dnes na viac ako 50 %, ale 10 okresov Slovenska je na menej ako polovičke, pod úrovňou 25 %. Bratislava má 27 % druhých dávok, ale Čadca 21 % prvých dávoch. „Toto je skutočný problém. Vedenie boja s pandémiou by nemalo pozerať na priemerné čísla celého Slovenska. Tú chybu robil MarekToDal s tímom v II. vlne, stále sa pozeral na celoslovenské dáta a krivky, tešil sa z poklesov priemeru, klesania kriviek a zatiaľ mu nestíhali sanitky, potom nemocnice a neskôr pohrebníctva na Orave, na Považí, neskôr v Nitre, v Trnave, v Žiline,” píšu.

Za 5 mesiacov očkovania sme sa dostali v Čadci na 21 %. Pred jeseňou máme 3 mesiace k dobru. Ale v Čadci potrebujú byť na 60 % s dvoma dávkami. Inak si zopakujú “Čadca horí” z októbra 2020. Podobných “bielych” miest na mape je veľa. Dobre sú na tom aglomerácie = krajské mestá, vidiek zaostáva, sever a východ Slovenska má už dnes reálny problém.

„Je čas naliať si čistého vína a pomenovať podobne ako v iných krajinách dôvody zaostávania: 1) dostupnosť očkovacieho miesta, 2) disponibilný príjem občanov (potenciálna strana príjmu), 3) úroveň vzdelania, 4) religiozita, 5) samozrejme príslušnosť ku skupinám antivaxerov,” naznačujú možné problémy.

Riešme to regionálne

„Ak bude niekto zatvárať v októbri v zelenej Bratislave školy, lebo bude Slovensko priemerne červené a v 2. stupni varovania, tak bude čas sa spýtať, prečo “nehodíme sieť” na konkrétne oblasti a nepostavíme im zátarasy na ceste. Lebo pandémia je síce “celosvetový” problém, ale na Slovensku máme obrovské regionálne rozdiely a vždy to bol prísne regionálny problém, ktorý sa neriešil tam, kde bolo treba,” upozorňujú a snažia sa opísať problém na konkrétnom príklade: „Ako keby sme pacientov celých dávali do sádry, aj keď jeden má zlomenú ruku, druhý sánku, tretí nohu a štvrtý stavec. Nerozumieme, prečo by v Bratislavskom kraji mali deti do denných táborov v júli potrebovať PCR/LAMP test, keď pri 50% zaočkovanosti a jednotkách pozitívnych denne v celom kraji o corone nikto nič nevie.”

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport